Pákistán a Afghánistán se navzájem obviňují z přestřelky na hranicích

Ozbrojené jednotky Pákistánu a Afghánistánu po sobě dnes ráno začaly střílet. Podle Kábulu přišel o život jeden afghánský pohraničník, Pákistánci hlásí dva zraněné. Jako důvod incidentu uvádí ministerstvo vnitra Afghánistánu pokus Pákistánu vybudovat v hraničním pásmu nelegální stavbu.

 ilustrační foto, afghánští vojáci
1.7.2015 16:57   |  

“Afghánská ostraha hranic zasáhla a došlo k oboustranné střelbě,” upřesňuje zpráva úřadu. Pákistánská armáda naopak uvádí, že vše odstartovala palba Afghánců: “Z afghánské strany byla na naši bránu odpálena raketa RPG-7 a zahájena střelba z menších zbraní a naše jednotky ji opětovaly.”

Prezident Afgánistánu Ašraf Ghaní se přitom už nějakou dobu pokouší vztahy se svým východním sousedem urovnat. Prohlásil, že pokud obě země nebudou spolupracovat, nikdy se nevypořádají s radikály z Tálibánu, kteří podnikají výpady do obou zemí.

Třenice o území

Podle zpráv očitých svědků byl hraniční přechod uzavřen, jiný zdroj uvedl, že obě strany jsou ve stavu zvýšené pohotovosti a podél celé hranice umístily vojáky.

Problematická situace v pohraničních oblastech se týká také Indie a Číny, mezi nimiž už léta trvá spor o území, na něž si kladou nárok obě země. Vznikla tak rozsáhlá pásma nikoho, v jejichž blízkosti je trvale nasazeno velké množství vojáků i techniky. Podobné teritoriální spory jsou mezi Čínou, Jižní Koreou a Japonskem v Jihočínském moři nebo pásmo mezi Indií a Pákistánem.


Čtěte také:

Afghánistán volil prezidenta. Průběh byl překvapivě hladký

Zahraniční vojáci opouštějí Afghánistán

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web