Papež odsoudil krutost terorismu. Ocenil pomoc uprchlíkům

aktualizováno Papež František v tradičním poselství Městu a světu odsoudil "kruté teroristické akce" a ničení kulturního dědictví jednotlivých národů. Papež také vyslovil naději, že se s pomocí OSN podaří ukončit boje v Sýrii a Libyi. Vyjádřil úctu těm státům a osobám, které se ujímají uprchlíků. Papežské poselství o Božím hodu vánočním je tradičně věnováno největším konfliktům na světě.

Papež František
25.12.2015 14:32   |  

Papež hovořil z balkonu baziliky svatého Petra ve slunečném poledni před shromážděnými věřícími. Ve Vatikánu stále platí přísná bezpečnostní opatření zavedená po atentátech v Paříži ze 13. listopadu.

Ve třetím vánočním poselství svého pontifikátu papež odsoudil „kruté teroristické akce spáchané pod nebem Egypta, v Bejrútu, Paříži, Bamaku a Tunisu“ a upozornil na to, že terorismus „nešetří historické a kulturní dědictví celých národů“.

Postavil se za rezoluce, které letos přijala Rada bezpečnosti OSN k Sýrii a Libyi. „Kéž by shoda, k níž se dospělo ve Spojených národech, vedla co nejdříve k utišení zbraní v Sýrii. Je také třeba, aby dohodu o Libyi podpořili všichni“ tamní protagonisté, řekl.

Za mučedníky dneška označil všechny křesťany pronásledované za jejich víru po celém světě

K izraelsko-palestinskému konfliktu, který bývá zahrnut do vánočních poselství pravidelně, František řekl, že je třeba, aby Izraelci a Palestinci obnovili „přímý dialog“. Jejich konflikt má podle jeho slov dopad na celý Blízký východ.

Podobně jako v minulosti vyzval znovu západní společnost, aby se otevřela vůči uprchlíkům. Prosil o „požehnání pro všechny, pro jednotlivce i státy, které štědře přijímají množství uprchlíků a pomáhají jim přizpůsobit se“. Za „mučedníky dneška“ označil všechny křesťany pronásledované za jejich víru po celém světě.

Poselství papež ukončil požehnáním a udělením odpuštění za spáchané hříchy. Vatikán je stejně jako další místa v Evropě poznamenán pařížskými atentáty. Budovy i ulice střeží posílené hlídky, hotely i restaurace zaznamenávají úbytek hostů.

Při mši, kterou sloužil o čtvrteční půlnoci, papež vyzýval, aby se lidé vrátili k základním životním hodnotám, střídmosti a jednoduchému životu a nepodléhali vlivu konzumu.


Čtěte také:

Papež František objednal první externí audit majetku Vatikánu

Vatikánská policie zatkla dva lidi, vyzradili fungování církevní mašinérie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web