Petrohradem tečou chemikálie z protržené nádrže, úřady několik dní mlčely

Hráz největší ruské nádrže průmyslových odpadních látek, která leží jen 30 kilometrů od centra Petrohradu, se v noci z 10. na 11. března protrhla. Oznámila to dnes ruská média s tím, že místní úřady incident zamlčely. Podle ekologů pronikly jedovaté chemikálie do okolí, přestože nádrž se brzy podařilo utěsnit.

Petrohrad, ilustrační foto
14.3.2016 14:52   |  

Nádrž Krasnyj Bor byla zřízena v 60. letech minulého století a sloužila jako místo, kam průmyslové podniky ze severozápadu Ruska vyvážely jedovaté odpadní chemikálie. V současné době podle agentury TASS nádrž obsahuje dva miliony tun odpadních látek, je zcela zaplněna a příjem dalších chemikálií byl údajně zastaven.

V noci ze čtvrtka na pátek minulý týden začala hráz „prosakovat“ a jedovaté látky se dostaly do nedalekého potoka Bolšoj Ižorec. Kvůli protržené hrázi se podle TASS chemikálie dostaly nakonec i do řeky Něvy, která protéká Petrohradem. Úřady se o incidentu dozvěděly z tisku.

Podle aktivistů ruské odbočky Greenpeace nádrž nadále prosakuje a ohrožuje okolí toxickými odpady. „Je to jen signál blížící se katastrofy. Mnoho času nezbývá, druhou šanci už nedostaneme,“ konstatovala v tiskovém prohlášení mluvčí Greenpeace Nina Lesichinová.

Místo katastrofy

Agentura Rosbalt uvedla, že za dlouhá desetiletí fungování uniklo z nádrže Krasnyj Bor do okolí 14 milionů krychlových metrů jedovatého odpadu. Rusko se přitom v roce 2013 zavázalo, že nebezpečný areál do letošního roku zlikviduje. Ruští ekologové se obávají, že s nástupem jarních záplav se chemikálie snadno mohou dostat nejen do Petrohradu a do řeky Něvy, ale i do přilehlého Finského zálivu.

Ruská státní kontrolní agentura Rosprirodnadzor dnes oznámila, že protržení přehradní hráze Krasnyj Bor obyvatelstvo okolních obcí nijak neohrožuje. Správě areálu vyměřila pokutu za to, že incident zamlčela.


Čtěte také:

Agentura Moody's varovala, že může Rusku opět snížit rating

Rusko připravuje první soukromý projekt vesmírné turistiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web