Po hlasování o ústavní reformě ovládlo centrum Kyjeva násilí | E15.cz

Po hlasování o ústavní reformě ovládlo centrum Kyjeva násilí

Po hlasování o ústavní reformě ovládlo centrum Kyjeva násilí
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK
msc

Až 100 lidí podle sdělení kyjevské policie zranila exploze bojového granátu, který hodil útočník do davu policistů před budovou ukrajinského parlamentu. Nejméně jeden strážce pořádku při útoku zahynul. Demonstranti protestovali proti rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který dnes v prvním čtení schválil většinou hlasů návrh ústavní reformy zaměřené na decentralizaci státní správy. Po bouřlivé debatě pro návrh zvedlo ruku 265 ze 450 poslanců.

Prezident Petro Porošenko varoval, že odmítnutí ústavní reformy, počítající s decentralizací moci, by pro Ukrajinu znamenalo, že bude čelit Rusku sama, bez mezinárodní podpory.

Podezřelý z útoku byl mezitím zatčen. Podle ministra vnitra Arsena Avakova jde o člena nacionalistické strany Svoboda a příslušníka dobrovolnické jednotky vládních sil Ihora Humeňuka. Prý se již přiznal, že granát hodil, s druhým byl zatčen. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval k odsouzení útočníka na doživotí.

Problémy už od začátku schůze

Začátek schůze byl několikrát odložen kvůli dramatickým protestům poslanců z národně orientovaných stran, zejména Radikální strany a západoukrajinské strany Svépomoc. Prezidenta Petra Porošenka, který chce reformou vytvořit politické předpoklady pro ukončení války na Donbasu, obviňovali z protiústavního převratu a zrady národních zájmů. Sál sněmovny se otřásal hlasitými projevy nespokojenosti a skandováním „Hanba!“.

Bojová atmosféra ovládla také okolí parlamentní budovy. Pro asi 3000 demonstrantů shromážděných před parlamentem se schválení návrhu ústavních změn stalo signálem k útoku na parlamentní budovu. Vzduchem létaly dýmovnice, dělbuchy a lahve se zápalnou směsí, policie odpovídala slzným plynem a obušky.

Odpoledne nepokoje vyústily v krvavý incident, při němž bylo po explozi bojového granátu zraněno až 100 lidí. Podle očitých svědků vhodil útočník granát do skupiny zasahujících policistů a příslušníků Národní gardy. Nejméně deset lidí je v kritickém stavu, mezi zraněnými jsou údajně i civilisté a nejméně tři novináři.

Ministr vnitra Avakov oznámil, že násilnosti před parlamentem mají nejméně jednu oběť. Ukrajinský policista byl během útoku extremistů zabit, ale nikoli střepinou granátu, jak vyšetřovatelé předpokládali, nýbrž prý kulkou mířící přímo do srdce. „Zřejmě se u parlamentu i střílelo, kdosi využil hluku a zahájil palbu,“ řekl ministr. Nicméně týž ministr později opět upřesnil, že policistu nakonec nezabila kulka, ale přeci jen střepina granátu.

Zadrženo zhruba 30 lidí

Avakov oznámil, že policie v souvislosti s útokem zadržela zhruba 30 lidí. Z odpovědnosti ministr obvinil militantní příslušníky nacionalistické strany Svoboda. Ta srážky u parlamentu označila za provokaci režimu a vyzvala Avakova k rezignaci.

Ultranacionalisté z Pravého sektoru už dopoledne zablokovali svými automobily příjezdy k parlamentní budově. Pořádek ve městě se snažilo zjednat 3500 povolaných policistů, vojáků a gardistů. Změny ústavy měl v parlamentu osobně zdůvodnit Porošenko, vzhledem k atmosféře ve sněmovně ale na jednání vyslal jen svého zmocněnce. Proti návrhu nakonec hlasovalo 87 poslanců, mezi jinými i zastupitelé strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Změny ústavy měl v parlamentu osobně zdůvodnit Porošenko, vzhledem k atmosféře ve sněmovně ale na jednání vyslal jen svého zmocněnce. Proti návrhu nakonec hlasovalo 87 poslanců, mezi jinými i zastupitelé strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Porošenko v televizním vystoupení varoval, že odmítnutí decentralizace moci by znamenalo, že Ukrajina zůstane ve svém boji osamocena, bez mezinárodní podpory. „Co by bylo, kdyby Nejvyšší rada dnes neschválila změny v ústavě? Řádově by vzrostla hrozba rozpadu proukrajinské mezinárodní koalice, z pořadu dne by zmizelo pokračování (protiruských) sankcí, které agresora velice bolí. Zcela reálnou by byla perspektiva, že tváří tvář agresorovi zůstaneme sami,“ prohlásil.

Decentralizace Ukrajiny

Návrh zákona o decentralizaci je klíčovou součástí politických dohod z letošního února, které měly rozbouřenému Donbasu přinést mír. Zákon dává donbaské samosprávě rozsáhlé pravomoci včetně neodvolatelnosti zvolených zástupců, svobodného užívání ruštiny a práva na formování vlastních bezpečnostních struktur. Zákon nicméně nepřiznává Donbasu jako celku zvláštní status, po němž volají separatisté.

Parlament schválil ústavní reformu v prvním čtení, ve druhém potřebuje návrh ke konečnému schválení dvoutřetinovou většinu hlasů. Šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman dnes bez dalšího upřesnění oznámil, že ke druhému čtení budou poslanci pozváni během podzimní parlamentní schůze, která začíná už v úterý.

Autor: ČTK, msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!