Počet imigrantů v EU roste, azyl loni získalo 185 tisíc lidí

Více než 185 tisíc osob loni získalo v zemích Evropské unie ochranu ve formě poskytnutí azylu. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst skoro o polovinu. Od roku 2008 státy EU vyhověly žádosti o azyl už ve více než 750 tisíc případech. Nejvíce úspěšných žadatelů loni pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 osobám, většinou z Ukrajiny.

Uprchlíci (ilustrační foto)
12.5.2015 12:55   |  

Utečenci z válkou zmítané Sýrie loni tvořili skoro 40 procent všech úspěšných žadatelů o azyl, uvádí zpráva evropského statistického úřadu Eurostat. Celkem jich útočiště v zemích EU nalezlo více než 68 400. Počet syrských azylantů je ve srovnání s rokem 2013 téměř dvojnásobný a oproti roku 2012 čtyřnásobný. Více než 60 procent všech Syřanů přitom azyl získalo v Německu nebo ve Švédsku.

Kdo nejčastěji získal azyl v EU

Další velké skupiny azylantů tvořily v minulém roce uprchlíci z Eritreje a z Afghánistánu (obě země osm procent). Syřané, Eritrejci a Afghánci tak loni tvořili téměř polovinu všech úspěšných azylantů v EU. Dalšími hlavními zeměmi původu úspěšných žadatelů o azyl byly Irák (pět procent), Írán (čtyři procenta), Somálsko a Pákistán (po třech procentech) a Rusko (dvě procenta).

Česká republika loni přiznala azyl či obdobný stupeň ochrany celkem 765 lidem, nejčastěji občanům Ukrajiny (40 procent), Sýrie (19 procent) a Kuby (téměř osm procent). Na Slovensku získalo azyl 175 lidí.

Nejvíce přijímá Německo

Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo (47 600), Švédsko (33 tisíc), Francie (20 600) a Itálie (20 600). Celkem tak tyto čtyři země schválily azyl dvěma třetinám všech úspěšných žadatelů v EU. Nejméně azylantů naopak přijalo Estonsko (20), Chorvatsko a Lotyšsko (obě země 25) a Portugalsko (40).

Uprchlíci s žádostí o azyl uspěli většinou už v prvním kole řízení, a to ve 160 tisíc s celkových 185 tisíc případů. Zbylých 25 tisíc žadatelů získalo azyl po odvolání. Celkem země EU vyhověly 45 procentům všech žádostí o poskytnutí azylu v prvním kole a 18 procentům žádostí v odvolacím řízení.

Největší podíl poskytnutých azylů s ohledem na počet podaných žádostí vykázalo Bulharsko, kde status získalo po prvním podání 94 procent všech žadatelů. Česko vyhovělo napoprvé jen 37 procentům z celkového počtu tisíce uchazečů. Maďarsko udělovalo azyl vůbec nejméně ze všech zkoumaných zemí EU, jen devíti procentům žadatelů.

Dnešní zpráva Eurostatu zahrnuje údaje z 27 zemí EU. Rakousko svou statistiku udělených azylů kvůli nedávné změně počítačového systému zatím nezveřejnilo.


Čtěte také:

Spiegel: EU podporuje násilí na uprchlících na své hranici

Do Itálie by mohlo letos z Afriky dorazit až 200 tisíc uprchlíků

Další tragédie ve Středozemním moři. Zahynuly prý stovky lidí

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web