Počet nových uprchlíků byl loni podle OSN nejvyšší za 11 let

Počet lidí, kteří z jakýchkoli důvodů museli opustit své domovy a hledat bezpečí jinde ve vlasti nebo v zahraničí, byl loni nejvyšší za posledních 11 let. Podle pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnil Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR), v roce 2011 přibylo 4,3 milionu nových uprchlíků. Podílely se na tom zejména politické krize v Libyi, Somálsku a Sýrii. Celkem bylo loni na útěku 42,5 milionu lidí, asi o milion méně než v roce 2010.

uprchlíci
18.6.2012 7:54   |  

Více než polovina z celkového počtu uprchlíků se loni pokoušela hledat nový domov v rámci své domovské země, téměř 16 milionů lidí ale překročilo hranice a 895 tisíc lidí požádalo o azyl. I když oproti roku 2010, kdy bylo uprchlíků 43,7 milionu, lidí na útěku mírně ubylo, dají se podle UNHCR z čerstvých čísel vyčíst znepokojivé trendy.

Z toho, že za posledních pět let počet uprchlíků neklesl pod 42 milionů, se dá usoudit, že lidé tráví mimo domov velmi dlouhou dobu - ať už v uprchlických táborech nebo jinde.


Čtěte také:

O český azyl nejčastěji žádají Ukrajinci

Libye používá uprchlíky jako zbraň proti EU, tvrdí komisař OSN

U Lampedusy se utopily desítky uprchlíků


Nejpočetnější skupinu uprchlíků tvořili loni Afghánci, kterých bylo 2,7 milionu. Bezpečí ale hledalo také 1,4 milionu Iráčanů, 1,1 milionu Somálců a 491 tisíc obyvatel Konga. Asi čtyři pětiny uprchlíků se uchylují do sousedních zemí - tak žije třeba 1,7 milionu uprchlíků v Pákistánu, 886 tisíc v Íránu, 566 tisíc v Keni a 366 tisíc v Čadu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web