Počet obětí explozí v Tchien-ťinu přesáhl stovku. V přístavu znovu hoří | E15.cz

Počet obětí explozí v Tchien-ťinu přesáhl stovku. V přístavu znovu hoří

ČTK
vaj

Středeční výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin si podle posledních údajů vyžádaly nejméně 104 mrtvých, včetně 21 hasičů. Informovala o tom dnes agentura AP. Více než 720 lidí bylo zraněno a několik hasičů se stále pohřešuje. Na místě navíc po několika nových explozích zase začalo hořet. Dnes se podařilo v jednom z kontejnerů najít živého člověka.

V Tchien-ťinu má své sídlo společnost Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která tam zaměstnává kromě místních občanů také Čechy, Slováky a Rusy, jež označuje termínem expat. Mluvčí společnosti Milan Tománek sdělil, že rodiny těchto zahraničních zaměstnanců byly evakuovány z centra Tchien-ťinu do Šen-čenu na jižním pobřeží u hranice s Hongkongem.

„Ostatní Češi a Slováci zůstávají v hotelu v Tchien-ťinu,“ sdělil Tománek. Už ve čtvrtek firma zaměstnance evakuovala do náhradního ubytování v hotelu v centru Tchien-ťinu. Ti, kteří dnes nebyli evakuováni na jih, zůstávají v tomto hotelu.

Všem 50 čínským zaměstnancům a jejich rodinám, kteří přišli o přístřeší, poskytl Home Credit náhradní ubytování ve stejné lokalitě, sdělil dále Tománek. Experti, jejichž práce je důležitá pro provoz Home Credit v Číně, jsou přemísťováni do největších regionálních center v Pekingu, Šen-čenu, Wu-chanu a v Čchang-ša. „Současně pracujeme na zprovoznění dočasné kanceláře v centru Tchien-ťinu, abychom v nejbližší době obnovili činnost ústředí v plné podobě,“ sdělil mluvčí Home Credit.

Bilance neštěstí ještě nemusí být konečná, a to zejména kvůli pohřešovaným a těžce zraněným lidem. Podle úřadů je v nemocnicích 33 lidí v ohrožení života. Reportéři v Tchien-ťinu navíc dnes ohlásili, že na spáleništi tři dny po prvním výbuchu vypukl další požár. Nejprve prý bylo slyšet sedm nebo osm explozí a z místa stoupá kouř.

Úřady dnes pokračují v evakuaci lidí, kteří bydlí v dosahu zničeného skladiště, uvedla agentura Nová Čína. Panuje totiž podezření, že látky, které ve zničeném areálu byly, mohou kontaminovat okolí a ohrozit lidské zdraví. Podle agentury AFP experti na místě našli například stopy vysoce toxického kyanidu sodného. Společnost vlastnící sklad, kde k explozím došlo, měla v minulosti problémy s porušením bezpečnostních předpisů.

Podívejte se, jak zkázu průmyslové zóny zachytil dron

Výbuchem bylo poškozeno 17 tisíc domácností, 1700 firem a 675 obchodů. Na 6300 lidí, kteří zůstali bez střechy nad hlavou, našlo dočasné útočiště ve 12 školních budovách a dalších veřejných objektech. Evakuovaných ale bude dál přibývat.

Skladiště, které explodovalo, bylo určeno k ukládání nebezpečných chemikálií. Odborníci se nyní snaží zjistit příčinu tragédie. Rozlehlý přístav Tchien-ťin, který je desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!