Počty obětí teroru se mohou změnit, první identifikovanou je Peruánka

první identifikovanou obětí úterních teroristických útoků v Bruselu je sedmatřicetiletá Peruánka Adelma Marina Tapie Ruizová. Vyplývá to z prohlášení belgického federálního prokurátora Fréderica Van Leeuwa, který potvrdil celkem 31 obětí. Jejich počet se však ještě může změnit.

 Pietní místo v centru Bruselu Dalších 10 fotografií v galerii
23.3.2016 16:56   |  

Belgické úřady pokračují ve snaze zjistit, kdo přesně při dvou útocích na letišti Zaventem a stanici metra Maalbeek zahynul, dávají ale najevo, že proces bude trvat možná až do čtvrtka. A připouštějí, že tragické počty se mohou změnit. Dnes odpoledne bylo podle některých informací nalezeno v letištní hale další tělo. Definitivní seznam obětí tak zatím nemá ani české velvyslanectví v Bruselu.

Před tragédií přistála dvě letadla z Česka

Zatím však diplomaté neví ani o tom, že by byl nějaký český občan pohřešován přesto, že v inkriminované době Češi na letišti byli. Před tragédií přistála z Česka dvě letadla. Jak uvedl pětačtyřicetiletý Jan z Prahy, Češi se při evakuaci ze zasažené budovy snažili držet pohromadě a diplomaté je s pomocí seznamu pasažérů většinu postupně dokázali vyhledat, nabídnout jim pomoc a zajistit cestu z letiště.

„Takový přístup mě poměrně překvapil. Bylo to skvělé. Dřív než odpoledne to nešlo, všechny silnice na Zaventem byly uzavřené i pro diplomatická auta,“ podotkl Čech Jan.

Na rušném letišti, ze kterého jen za letošní únor odletělo skoro 800 tisíc lidí, se dva sebevražední útočníci krátce po sobě odpálili v ranní špičce okolo 8:00. Záběry z mobilních telefonů ukazovaly dýmem zahalený prostor, ve kterém šokovaní a zmatení lidé tápali a někteří bez hnutí leželi na zemi.

Ruizová se s rodinou chystala na Velikonoce navštívit sestru v New Yorku. Její dvě čtyřleté dcery si podle listu De Standaard hrály v odletovém terminálu, odběhly od rodičů a jejich otec Christophe Delcambe se vydal za nimi. Zachránili si tím život, jedna z dívek je ale nyní se zraněními v nemocnici.

Při útocích bylo zraněno více než 200 osob. Belgická média připomínají také basketbalistu Sebastiena Bellina, který na jedné z fotografií leží v letištní hale zraněný v kaluži krve.

Mezi několika stále pohřešovanými osobami je jednapadesátiletý britský počítačový programátor David Dixon, který v úterý nedorazil do práce a byl zřejmě v metru. Jeho partnerka Charlotte Sutcliffeová podle BBC objíždí autem Brusel a hledá ho. Pár žije v Bruselu deset let a má sedmiletého syna. Podle britské vlády jsou čtyři Britové mezi raněnými. Pohřešuje se rovněž čtyřiadvacetiletá Belgičanka Sabrina Fazalová, která studovala ošetřovatelství. Byla také v metru a má ročního syna. Její telefon se našel poblíž stanice metra Maelbeek.

Misionář byl u tří útoků

Zranění utrpěli čtyři mormonští misionáři, z nichž jeden, Mason Wells, byl nedaleko místa bostonského atentátu v roce 2013 a byl rovněž loni v listopadu v Paříži v době tamních útoků. Jeho dva kolegové z USA Richard Norby a Joseph Empey byli těžce zraněni, misionářka Fanny Clainová, která je z Francie, je zraněna lehce.

V USA panují obavy o osud sourozenců z New Yorku Saschi a Alexandera Pinczowských, kteří právě telefonovali s příbuznými, když se na letišti ozval výbuch. Od té doby se s nimi rodina nedokázal znovu spojit. Uživatelé facebooku také žádají o případné informace o Belgičance Aline Bastinové, která byla zřejmě v úterý ráno v metru, a stejně tak se pohřešuje Olivier Delespesse.

Žádné zprávy nejsou o amerických manželech Justinovi a Stephanii Shultsových, kteří v úterý zavezli na letiště Stephaniinu matku. Mezi zraněnými je podle dostupných informací nejméně osm Francouzů a tři Italové. Zraněni byli také dva indičtí členové posádky letecké společnosti Jet Airways.


Čtěte také:

Jeden z bruselských útočníků je stále na útěku, policie čelí kritice

Podle odborníka Belgie bezpečnost nezvládá, můžou přijít další útoky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web