Podívejte se: K ISS už podruhé dorazili soukromníci

Fotogalerie Komická nákladní loď Cygnus dnes jako historicky druhé kosmické plavidlo, které na oběžnou dráhu vyslala soukromá společnost, dorazilo k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spojení bylo původně plánováno na minulou neděli, kvůli softwarové chybě se ale tehdy nepodařilo.

Vesmírná loď Cygnus se zachytila na ramenu stanice ISS Dalších 5 fotografií v galerii
29.9.2013 15:06   |  

Posádka ISS uchopila „vesmírný náklaďák“ robotickou paží ve 13:01 SELČ. Nyní pomocí tohoto staničního ramene připojí dopravní modul k orbitálnímu komplexu.

Původně plánované spojení lodi Cygnus s ISS zablokovala podle expertů poměrně banální chyba - rozdílný formát časového údaje v navigačním programovém vybavení obou kosmických aparátů. ISS a Cygnus sice navázaly přímé spojení, Cygnus však odmítl přijmout navigační údaje vyslané z orbitálního komplexu. Proto bylo přistávání šest hodin před plánovaným připojením přerušeno.

Oprava dat byla sice jednoduchá, příležitost k opětovnému pokusu o přiblížení ale přišla až nyní. Přednost totiž dostal pilotovaný Sojuz s lidskou posádkou, která u ISS po šestihodinovém letu přistála ve čtvrtek.

Jako první komerční loď zakotvilo u ISS plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. Rovněž Cygnus je dílem americké firmy, v tomto případě za ním stojí Orbital Sciences Corporation.

Nynější let lodě Cygnus je testovací, neboť má ověřit správnou a bezproblémovou funkci systémů. I tak je ale na palubě 600 kilogramů jídla, oblečení a dalších zásob.

Start Cygnusu do vesmíru


Čtěte také:

Soukromá raketa Antares úspěšně odstartovala do vesmíru

Blamáž: návrh rozpočtu nepočítá s penězi pro vesmír

Rusko se pře s Kazachstánem o provoz na kosmodromu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web