Podle doněckých povstalců je na frontě klid, OBSE ale hlásí palbu | E15.cz

Podle doněckých povstalců je na frontě klid, OBSE ale hlásí palbu

Podle doněckých povstalců je na frontě klid, OBSE ale hlásí palbu
ukrajinští vojáci
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Boje na doněckém úseku fronty "prakticky skončily", situace na východě Ukrajiny se stabilizovala a na bojištích zavládl klid. Na tiskové konferenci v Doněcku to prohlásil mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin. Evropští pozorovatelé ale ohlásili dělostřeleckou palbu z Doněcku a z Luhanské oblasti. Z Ruska podle Kyjeva dorazily povstalcům další masivní posily včetně čtyř konvojů bojové techniky.

„Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje,“ citovala Basurina povstalecká agentura DAN. „Jednotky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky přísně dodržují klid zbraní a nereagují na jednotlivé provokace ze strany ukrajinských vojsk,“ prohlásil mluvčí. „Očekáváme, že stejně bude plnit minské dohody i Kyjev,“ dodal.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ale zaznamenala dělostřeleckou palbu v Doněcku, která byla vedena z centra města kontrolovaného separatisty. U města Ščasťa v Luhanské oblasti podle OBSE zase pálila na protivníka ukrajinská armáda.

Basurin prohlásil, že ve městě Debalceve, které v minulých dnech povstali dobyli, stále ještě zůstává část ukrajinské posádky. Ukrajinští vojáci podle něj musejí před opuštěním města složit zbraně, které pak povstalci ukrajinské straně odevzdají. „Těla mrtvých předáme buď přímo pozůstalým nebo příslušným ukrajinským úřadům,“ řekl mluvčí povstalců.

Basurin: Na celé linii palebného dotyku se situace postupně stabilizuje

Basurin dále uvedl, že během dnešního dne budou povstalci z fronty stahovat další těžkou bojovou techniku, jak to jim i ukrajinské armádě ukládají minské dohody z minulého týdne. Vzbouřenci tvrdí, že těžké zbraně zatím odsunuli ze tří okresů, OBSE ale jejich informaci nepotvrdila. Evropští pozorovatelé na frontě registrují pohyby zbraní, výzbroj se ale pouze přemísťuje a nevzdaluje se linii fronty.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk dnes na Facebooku napsal, že povstalci dostali další masivní posily z Ruska. Hranice prý překročily čtyři konvoje těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a samohybných děl. Moskva jakoukoli vojenskou podporu separatistů popírá. Povstalecké velení podle Tymčuka doplňuje stavy vojsk, přeskupuje síly k dalším bojům a posiluje materiální zabezpečení jednotek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!