Polsko chce více vojáků NATO | E15.cz

Polsko chce více vojáků NATO

Polsko chce více vojáků NATO
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Nový polský prezident Andrzej Duda opět slíbil, že bude usilovat o zvýšení alianční přítomnosti nad Vislou a ve střední a východní Evropě. "Asi všichni - a určitě Poláci - cítí, že přítomnost NATO v této části Evropy a v naší zemi musí mít reálný rozměr a reálně podporovat bezpečnost Polska," uvedl.

Polsko patří k zemím, které po ruské anexi Krymu a vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny dávají najevo, že se cítí zvlášť ohroženi rozpínavostí Moskvy. Rusko je historicky polským rivalem.

„Budu se snažit získat větší záruky bezpečnosti. Věřím, že naši političtí partneři s námi v této otázce dospějí ke shodě a přítomnost NATO na území naší země se bude zvyšovat,“ zdůraznil.

Do Štětína nový prezident přijel na slavnostní předání velení v Mnohonárodním sboru Severovýchod, v jehož čele dnes německý generál Manfred Hofmann vystřídal polského generála Boguslawa Samola.

Přečtěte si reportáž:

„V této jednotce slouží vojáci z 16 zemí. To ukazuje, že NATO existuje, vojáci spolupracují a dokážou společně plnit úkoly. To je nesmírně důležité,“ řekl Duda, který jako prezident je současně vrchním velitelem polských sil.

Sbor v roce 1999 vytvořilo Dánsko, Německo a Polsko. Podle polské stanice se zakrátko má počet zastoupených zemí v jednotce zvýšit z 16 na 21 a má se rovněž zvýšit akceschopnost sboru: přípravy k nasazení do boje se mají zkrátit z dosavadních 180 dnů napolovic.

Německý list Süddeutsche Zeitung v pondělí varoval, že Duda svým naléháním na zvýšení sil NATO v Polsku a dalších zemích střední a východní Evropy „jen zdánlivě vypovídá válku Rusku“, ale ve skutečnosti míří proti vlastním spojencům.

Nejsme nárazníková zóna, kritizoval Duda NATO

Porušuje totiž kompromis z loňského summitu NATO ve Walesu, který měl uklidnit obavy východoevropských členů NATO z ruské agrese, jakož i rozptýlit znepokojení jiných členských států, které se obávají nových závodů ve zbrojení. Spor mezi členy aliance podle německého listu může vyhovovat jen ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Sám Duda v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Financial Times, kritizoval NATO za to, že k Polsku přistupuje spíše jako k „nárazníkové zóně“, než jako k plnoprávnému členu aliance ohroženému sílícím Ruskem. „NATO ještě nezaznamenalo, že Polsko se přesunulo z Východu na Západ,“ poznamenal.

Požadoval se také zřízení stálých základen NATO v zemích, které před čtvrt stoletím byly součástí takzvaného východního bloku. Duda chce z aliančních základen ve střední a východní Evropě udělat hlavní téma příštího summitu NATO ve Varšavě.

Zahraniční tisk: Duda vůči Bruselu přitvrdí, napětí s Ruskem neuvolní

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!