Poslední útočiště bin Ládina bylo srovnáno se zemí | E15.cz

Poslední útočiště bin Ládina bylo srovnáno se zemí

25. února 2012 • 19:28
(FOTOGALERIE, VIDEO) Bezpečnostní síly v pákistánském Abbottábádu strhly sídlo, kde se několik let ukrýval vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, než ho tu 2. května loňského roku dopadlo a zabilo speciální komando americké armády. Demolice objektu zahájená v sobotu byla dnes dokončena, informoval na svých internetových stránkách pákistánský list The Nation.

Podle místních obyvatel začal demoliční tým práci bez předchozího varování či upozornění a za přísných bezpečnostních opatření v sobotu večer. Kolem rozlehlého komplexu vytvořil početný tým policie a armády neprostupný kordon a nikdo neměl dovoleno vstoupit do vymezeného prostoru. Demolice třípodlažní budovy byla dokončena dnes.

Od 2. května 2011 byl komplex v Abbottábádu pod dohledem pákistánských bezpečnostních sil a nikdo neměl dovoleno do něj vstoupit. Pákistánská vláda zprávy o demolici zatím oficiálně nepotvrdila.

Jak dnes napsal list The Wall Street Journal, demolice je zjevným pokusem pákistánské vlády zabránit tomu, aby se toto místo stalo turistickou destinací či jistou svatyní stoupenců Al-Káidy. Zničením domu v Abbottábádu se Pákistán rozhodl stejně jako například Německo, které po celé roky nijak neoznačovalo bunkr Adolfa Hitlera, aby po jeho smrti na konci druhé světové války nepřitahoval zájem neonacistů.

Filmaři z Hollywoodu možná vědí o zásahu proti bin Ládinovi příliš

Bezprostředně po smrti bin Ládina se do Abbottábádu, příjemného města obklopeného Himálajemi a vzdáleného asi 30 kilometrů od Islámábádu, sjely stovky místních turistů. Krátce poté už ale pákistánská armáda vyslala na místo vojáky, aby nepřetržitě střežili oblast a zabránili v přístupu novinářům i dalším zvědavcům.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!