Pošlete Řecku další policisty, vybízí Frontex země EU

Členské státy Evropské unie a čtyři země připojené do schengenské zóny volného pohybu (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko) zatím poskytly jen 396 z 1500 policistů, o něž žádala agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex, aby pomohli Řecku při zvládání migrační krize. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Frontex, jenž má na starosti vnější hranice EU.

Uprchlíci v Řecku
23.3.2016 19:35   |  

„Po páteční výzvě Frontexu, nabídly členské země doposud 396 policistů z požadovaných 1500. Frontex také žádal o 50 expertů na vracení migrantů a obdržel nabídky k vyslání 47,“ uvedl výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri.

„Apeluji na další členské země, aby poslaly mnohem víc policistů, pokud chceme podpořit vracení migrantů do Turecka, jak to s ním dohodla Evropská rada,“ dodal Leggeri.

Na základě dohody dojednané minulý týden v pátek mezi osmadvacítkou a Tureckem mají být Ankaře vráceni v zásadě všichni migranti, kteří od nedělního rána dorazili či dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři. Za každého syrského občana mezi nimi slíbila EU na své území přesídlit jiného syrského uprchlíka z Turecka s právem na mezinárodní ochranu.

Podle mluvčí Frontexu Ewy Moncureové požadovaných 1500 policistů má být součástí 4000 lidí, mezi nimiž budou také vojáci, úředníci, kteří budou posuzovat žádosti migrantů, překladatelů i soudců, kteří mají řešit odvolání neúspěšných žadatelů.


Čtěte také:

Zazpívejte syrskou hymnu, budou v Řecku žádat imigrační úředníci

Řecku nabízí pomoc s imigranty dvacet zemí, včetně Česka

Soud EU: Žadatele o azyl lze předat do bezpečných zemí mimo unii

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web