Poučte se z krvavé lekce, vyzval čínský prezident Si Ťin-pching úřady | E15.cz

Poučte se z krvavé lekce, vyzval čínský prezident Si Ťin-pching úřady

ČTK

Středeční výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin si vyžádaly nejméně 112 mrtvých. Pohřešuje se 95 lidí, většinou požárníků. Prezident Si Ťin-pching v sobotu podle agentury Reuters vybídl úřady, aby zlepšily bezpečnostní opatření a poučily se z lekcí, za které se zaplatilo krví.

Nová Čína již dříve uvedla, že zhruba 721 lidí utrpělo zranění a kolem 6300 lidí výbuchy připravily o střechu nad hlavou. Dosavadní zprávy hovořily o pouze několika pohřešovaných hasičích. Podle nejnovějších údajů je nezvěstných 85 požárníků.

Dalších nejméně 21 jich je mezi mrtvými. Pro čínské hasičské sbory jde tak o nejtragičtější událost za více než 60 let, napsala AP.

Z celkového počtu 112 obětí se totožnost zatím podařilo určit u 24 z nich, uvedli místní činitelé. Příčina explozí není známa. Usuzuje se, že pohroma začala ve skladišti přepravních kontejnerů s nebezpečným materiálem.

Čínské úřady v sobotu poprvé od středečního výbuchu přiznaly, že na místě byly vysoce toxické látky nebezpečné lidskému zdraví, mezi nimi kyanid sodný. Podle státních médií The Paper a Southern Metropolis se ve skladu nacházelo 700 tun této látky, tedy sedmdesátinásobek povoleného množství.

Úřady v sobotu evakuovaly oblast v okruhu tří kilometrů od místa výbuchu a nevpouštěly do ní nikoho kromě lidí zapojených do odstraňování následků. Čína podle agentury Reuters rovněž evakuovala obyvatele, kteří našli útočiště ve škole nedaleko místa explozí. Změnil se totiž směr větru, což vyvolalo obavy, že jedovaté látky by se mohly dostat do vnitrozemí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!