Povstalci odmítají inspekci OSN v Donbasu, šlo by prý o narušení dohody

Proti návrhům na inspekci zástupců Rady bezpečnosti OSN na východě Ukrajiny se postavilo vedení donbaských separatistů. Iniciativu Kyjeva odmítl představitel doněckých radikálů Denis Pušilin s tím, že s přítomností OSN nepočítají mírové dohody z Minsku. Inspekce diplomatů by prý proto byla jejich porušením.

 Ukrajinská armáda
8.1.2016 15:09   |  

Návrh pozvat představitele stálých členských států Rady bezpečnosti do Donbasu předložil v New Yorku stálý zástupce Ukrajiny v OSN Volodymyr Jelčenko. Ukrajina podle agentury Unian o případné misi Rady už jednala se zástupci Británie a Francie.

Kyjev očekává, že přítomnost diplomatů by mohla pomoci plánům na vyslání mírové mise OSN na východ Ukrajiny. Proti takovému kroku se ale staví Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta.

Podle Pušilina je návrh na vyslání delegace Rady bezpečnosti „dalším pokusem ukrajinské strany revidovat minské dohody, což je nepřípustné“. Kontrolu příměří provádí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a na této praxi podle Pušilina není třeba nic měnit.

Po propuknutí bojů mezi ukrajinskou armádou a separatisty předloni v dubnu byla v Donbasu vyhlášena již čtyři příměří, poslední koncem prosince před vánočními svátky. Boje, které si už vyžádaly přes 9000 lidských životů, ale dosud nikdy úplně neustaly.


Čtěte také:

Radek Palata: Donbas: usmíření v nedohlednu

Porošenko viní Rusko z „ekonomické agrese", Moskva ale prý neuspěje

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Řecké jogurty z Česka jsou v ohrožení: proti označení protestují Řekové

Řecké jogurty z Česka jsou v ohrožení: proti označení protestují Řekové

Krabičky s označením „řecký jogurt“ od tuzemských výrobců jsou trnem v oku ministerstvu zemědělství v Athénách. Řekové protestují u Evropské komise kvůli návrhu české vyhlášky,… více

Mobilní web