Právníci Rady Evropy budou zkoumat i polský zákon o policejním sledování

Právní experti Rady Evropy z takzvané Benátské komise, která minulý týden vytkla polské vládě kroky omezující ústavní soud země, mají nyní v úmyslu zaměřit se na další zákon schválený konzervativním kabinetem. Jde o předpis upravující policejní sledování. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na mluvčího komise Panose Kakaviatose.

Polská premiérka Beata Szydlová
14.3.2016 19:24   |  

Kabinet premiérky Beaty Szydlové, který vzešel z říjnových voleb, nechal zmíněný právní akt věnovaný práci policie schválit parlamentem v prosinci. Euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS) Szydlové získala v zákonodárném sboru nadpoloviční většinu a může vládnout sama a pohodlně schvalovat zákony.

Kakaviatos uvedl, že komise bude nyní právní předpis o policejním sledování zkoumat a názor na něj potom oznámí během svého zasedání, které je plánováno na 10. a 11. června. Zmíněný zákon podle kritiků rozšiřuje přístup vlády k internetovým datům a dává policii a tajným službám rozsáhlejší pravomoci ke sledování. Jde i o jeden z několika normativních aktů, které vyvolaly nevoli nejen u polské opozice, ale také v Evropské unii.

Oslabování demokracie

Benátská komise minulý týden v pátek varovala, že kroky nové polské konzervativní vlády vůči ústavnímu soudu země „oslabují demokracii, respektování lidských práv a právní stát“.

Komise kritizovala jako neústavní volbu nových členů ústavního soudu v předchozím i nynějším parlamentu. Nelíbí se jí ani novela ústavního zákona prosazená vládou Szydlové, podle níž by nejvyšší soudní instance v zemi měla rozhodovat za účasti nejméně 13 z celkem 15 soudců, a navíc dvoutřetinovou většinou, přičemž dosud stačilo devět soudců a prostá většina. Podle expertů Rady Evropy to může učinit ústavní soud neefektivní.


Čtěte také:

Polská vláda dál odmítá uznat rozhodnutí ústavního soudu

S&P nečekaně srazila úvěrový rating Polska, zmínila kroky nové vlády

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web