Přes Středozemí dorazilo letos tolik lidí, jako loni za celý půlrok

Téměř 132 tisíc lidí se v prvních dvou měsících letošního roku dostalo přes Středozemní moře do Evropy. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) to je víc než za celou první polovinu roku 2015. Cesta přes moře letos stála život 410 osob. "Přesuny přes Středozemní moře se během zimy zpomalily, ale i nadále jsou poměrně vysoké," upozornil UNHCR, který upřesnil, že 131 724 uprchlíků a přistěhovalců jich 122 637 dorazilo přes Egejské moře do Řecka.

Uprchlíci, kteří do Evropy dopluli přes Středozemní moře
1.3.2016 11:59   |  

„UNHCR dnes varuje, že Evropa je na pokraji humanitární krize, za kterou si převážně může sama,“ uvádí se dále v dokumentu. Podle úřadu se rychle hromadí uprchlíci v Řecku, kde jich 24 tisíc potřebuje nouzové ubytování. Evropské vlády podle UNHCR mezi sebou nespolupracují, přestože již dosáhly dohody v řadě oblastí.

Úřad uvedl, že Řecko nemůže situaci zvládnout samo a že je nadále naprosto zásadní, aby státy EU uskutečnily program přesídlování uprchlíků podle kvót, na nichž se dohodly v loňském roce. Proti plánu přerozdělení 160 tisíc běženců se staví hlavně země visegrádské čtyřky, včetně České republiky.

UNHCR upozorňuje, že navzdory závazku převzít z Řecka 66 400 uprchlíků, členské státy Evropské unie nabídly zatím jen 1539 míst. Přestěhováno navíc bylo jen 325 lidí.


Čtěte také:

Sami jsme byli uprchlíci, ukazuje OSN ve videu o českém emigrantovi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web