Při nedělním útoku v Pákistánu zemřelo nejméně 70 lidí

aktualizováno Na nejméně 70 mrtvých a přes 340 zraněných vzrostla bilance nedělního útoku sebevražedného atentátníka v pákistánském Láhauru (Lahore). Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na záchranáře. Většina obětí jsou ženy a děti, dětí podle místních médií zahynulo 29. K útoku se přihlásila organizace Džamáate Ahrár, která je jednou z frakcí radikálního hnutí Taliban.

Policisté hlídkují na místě útoku v Lahore
28.3.2016 14:24   |  

Útočník, který se odpálil v parku na předměstí desetimilionového Láhauru, metropole Paňdžábu, největší a nejbohatší pákistánské provincie, měl podle prohlášení úřadů asi 20 kilogramů trhaviny. Měl také batoh se šrouby, které ničivý efekt nálože ještě zvýšily.

„Provedli jsme útok v Láhauru, protože naším cílem jsou křesťané,“ uvedla v prohlášení organizace Džamáate Ahrár. Ta rovněž pohrozila, že je připravena provést další útoky, mimo jiné i na školy.

Provinční vláda okamžitě po útoku nařídila uzavření všech veřejných parků a vyhlásila třídenní smutek. Zavřely také obchody na láhaurské hlavní nákupní třídě.

Armáda chystá operaci proti radikálům

Armádní a vládní zdroje oznámily, že v Paňdžábu bude zahájena operace zvláštních sil proti islámským radikálům. Specialisté dostanou mimořádné pravomoci, aby mohli provádět útočné akce a výslechy podezřelých. „Podrobné podmínky teprve budou stanoveny. Jde o některé právní otázky, ale vláda i armáda jsou na stejné straně,“ sdělil agentuře Reuters její bezpečnostní zdroj z Láhauru.

Papež František požádal pákistánské úřady, aby učinily maximum na ochranu křesťanského obyvatelstva. „Násilí a zbabělé zabíjení znovu vedly nejenom k utrpení, ale i k destrukci,“ sdělil papež. Vatikán už v neděli odsoudil „fanatické násilí, které vedlo k hroznému masakru desítek nevinných“.

Křesťané tvoří asi dvě procenta ze 200 milionů občanů Pákistánu. Většina Pákistánců vyznává sunnitský islám.


Čtěte také:

Sebevražedný atentátník Talibanu zabil v Pákistánu přes šedesát lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web