Přistání ve Stalingradu. Volgogradský gubernátor chce přejmenování letiště | E15.cz

Přistání ve Stalingradu. Volgogradský gubernátor chce přejmenování letiště

Přistání ve Stalingradu. Volgogradský gubernátor chce přejmenování letiště
Volgogradské letiště
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: A.Savin via Wikimedia Commons
24. srpna 2016 • 08:14
Lidé cestující letecky do ruského Volgogradu se už brzy mohou ocitnout ve Stalingradu. Podle informací ruských médií se připravuje změna názvu místního mezinárodního letiště, které má nést jméno frontového města z druhé světové války. Výzvy k přejmenování celého města z Volgogradu na Stalingrad zatím neprošly ruským parlamentem.

Návrh válečných veteránů přejmenovat volgogradské letiště na stalingradské podpořil volgogradský gubernátor Andrej Bočarov. Zastává názor, že takový krok by posílil vlasteneckou výchovu mládeže a byl by projevem úcty k padlým obráncům města. V mohutné vojenské operaci Rudá armáda na přelomu let 1942-43 porazila silné armádní sbory wehrmachtu a zasadila se o rozhodující obrat bojů na východní frontě.

Litva v obavě z Ruska dál zbrojí, kupuje německé obrněnce za stamiliony eur

Volgogradští veteráni o návrat k dřívějšímu pojmenování města intenzivně usilovali. Sám ruský prezident Vladimir Putin před dvěma lety nevyloučil, že by se Volgograd k válečnému pojmenování mohl vrátit. Navrhl uspořádat o této otázce referendum.

Loni ruští komunisté předložil návrh na přejmenování Volgogradu na Stalingrad ve Státní dumě, ale při hlasování neprošel. Podle volgogradského rozhlasu není vyloučeno, že v případě přejmenování mezinárodního letiště už veteráni na změně názvu celého města nebudou trvat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!