Proměny v českém golfu: lepší výkony, střední třída a více žen | E15.cz

Proměny v českém golfu: lepší výkony, střední třída a více žen

lum

Více než sto hřišť s obraty dosahujícími půldruhé miliardy korun ročně – tak vypadá golfová mapa České republiky. O popularitě golfu svědčí i fakt, že tento sport aktivně provozuje kolem 56 tisíc Čechů. Skladba hráčů se ale během let mění.

Moderní golf vznikl v 15. století ve Skotsku a i v naší zemi má dlouhou tradici – hraje se tu déle než sto let. „Od dob svého vzniku se golf téměř nezměnil a platí to i pro jeho pravidla. Co se mění, je charakter hráčů. Zatímco v minulosti byl golf jakýmsi symbolem vysoké životní úrovně, dnes je sportem pro střední třídu obyvatel. Nejaktivnější je mládež do 18 let a věková skupina 38 až 55 let. Proměnu také zaznamenávají výkony hráčů. Díky moderním technologiím je možné vyrobit golfovou hůl přesně na míru konkrétnímu hráči – to má výrazný efekt na jeho výkon a herní komfort. Poptávka po takových holích každým rokem stoupá. V současné době výrobu golfových holí na míru využívá kolem 60 procent zákazníků, před dvěma lety to nebylo ani 30 procent,“ popsal Tomáš Zach, manažer obchodu s golfovým vybavením all4GOLF.

Skutečný boom zažíval golf v Česku v letech 2005 až 2009, kdy se počet hráčů téměř zdvojnásobil z 23 366 na 46 331. V roce 2011 se poprvé počet golfistů přehoupl přes 50 tisíc. Naopak v loňském roce se počet registrovaných hráčů golfu snížil o 86 na 56 352. Byl to vůbec první pokles od roku 1989. Podle České golfové federace budou čísla za rok 2016 velmi podobná těm loňským. „Stagnace se dala očekávat a zřejmě i v příštích letech se nebude počet hráčů golfu dramaticky měnit. Golf byl totiž v minulosti určitým životním stylem, v posledních letech jej ale provozují lidé, kteří se skutečně chtějí věnovat tomuto sportu jako takovému a neberou ho jako módní trend,“ vysvětlil Tomáš Zach.

Češi utratí za sportovní vybavení téměř sedm tisíc ročně. Peněženky provětrají Vánoce

Ze začátku byl golf doménou spíše mužů. Například v roce 2003 jej provozovalo přes deset tisíc mužů, žen nebylo ani 3,5 tisíce. V loňském roce se tomuto sportu věnovalo přes 17,5 tisíce žen. „Golf mají čím dál víc v oblibě ženy a mladí hráči. A s rostoucím počtem žen v golfovém prostředí rostou i požadavky na sportovní vybavení. Ženy totiž kladou větší důraz na design, možnost vybrat si ze širší nabídky i na funkčnost. To klade i větší požadavky na výrobce. Navíc golf je jedním z mála sportů, které si do dnešních dnů udržely etiketu v oblékání a tu ženy ovládají přece jen o něco lépe než muži. Naučit se správně etiketu golfu, ke které oblékání patří, je dokonce součástí zkoušek na zelenou kartu,“ vysvětlil Tomáš Zach.

Babiš nechá na Čapím hnízdě postavit golfové hřiště. Úřady souhlasí

I přes mírný pokles počtu hráčů vznikají nová hřiště. Zatímco v roce 1990 si lidé mohli zahrát jenom na osmi hřištích, v loňském roce už jich na území České republiky našli 104. A jejich počet by měl i dál růst. „Hlavní letošní událostí bylo otevření 27jamkového hřiště v Kácově. Plných 18 jamek se tento rok otevřelo v České Lípě. Už příští rok by se mohlo otevřít 27jamkové hřiště v pražské Vinoři,“ uvedl Dalibor Procházka z České golfové federace.

Autor: lum
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!