První vakcína proti malárii míří za schválením u WHO

Evorpská léková agentura (EMA) na konci minulého týdne podpořila ve svém vědeckém stanovisku udělení licence léku proti malárii s názvem Mosquirix. Nejde jen o léčivý účinek Mosquirixu – přípravek totiž po podání několika dávek funguje jako očkování a u dětí snižuje pravděpodobnost nákazy po dobu přibližně čtyř let o zhruba 40 procent. Do konce roku by o schválení přípravku pro normální použití měla rozhodnout Světová zdravotnická organizace (WHO).

Komár Anopheles, přenašeč malárie
27.7.2015 15:43   |  

EMA přijala kladný vědecký názor na případné použití Mosquirixu. Agentura AP toto stanovisko okomentovala s tím, že právě takovéto vědecké názory lékové agentury zpravidla urychlují cestu přípravku do distribuce.

Mosquirix prošel klinickými testy na více než 16 tisícovkách dětí celkem v osmi afrických zemích. Data z testů prokázala, že v 18 až 48 následujících měsících po podání třech či čtyřech dávek přípravku byl počet případů onemocnění u dětí od 5 do 17 let snížen zhruba o 40 až 50 procent. Slabší účinek měl přípravek na nemluvňata ve věku 6 až 12 týdnů, u nichž snížil počet případů nákazy jen o zhruba čtvrtinu.

Kombinace s moskytiérami a repelenty

Vakcínu vyvinula britská GlaxoSmithKline, která doufá, že v případě uvedení látky na trh dojde k zamezení až několika milionů případů nákazy malárií. „V kombinaci s tradičními ochrannými prostředky, jako jsou repelenty či spací sítě má přípravek své využití,“ stojí v tiskové zprávě firmy.

Mosquirix nyní musí podle Malaria Vaccine Initiative projít schvalovacím procesem WHO, která přislíbila vypracovat své stanovisko ještě do konce letošního roku. Byť ne zcela 100% účinný, přípravek Mosquirix představuje významný krok v boji s tímto onemocněním.


Čtěte také:

S horečkou dengue v Brazílii bojují komáří mutanti

Komáři mají detektor pro nalezení odhalené kůže

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Pozor na rychlost. Na dálnici D1 ji začínají úsekově měřit kamery

Tam, kde nyní na dálnici D1 přikazuje značka jet nanejvýš osmdesátkou, začínají dbát na dodržování předpisů kamery. Jejich počet se má nadále zvyšovat. více

Komerční prezentace
Mobilní web