Putin: Snowden nezradil zájmy své vlasti. Když se mu ale činnost NSA nelíbila, měl prostě dát výpověď | E15.cz

Putin: Snowden nezradil zájmy své vlasti. Když se mu ale činnost NSA nelíbila, měl prostě dát výpověď

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin si nemyslí, že bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který získal azyl v Rusku, je zrádcem Spojených států. Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže.

"Snowden není zrádce. Nezradil zájmy své vlasti, nepředal jiné zemi informace, které by poškodily lid jeho země," řekl Putin v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem podle agentury Interfax.

Putin, který sám býval důstojníkem sovětské tajné služby, ale dal současně najevo, že neschvaluje počínání Snowdena, který v roce 2013 odhalil rozsah amerického špehování, a to i vůči vlastním spojencům.

Snowden vyvinul antišpionážní pouzdro pro chytré mobily

"Kdybyste se mne zeptal, zda to bylo správné či nikoliv, odpověděl bych, že nikoliv," řekl s tím, že když se Snowdenovi práce u Národní agentury pro bezpečnost nelíbila, mohl prostě dát výpověď.

Ruský prezident odsoudil americké špehování spojenců a přátel a označil je za kontraproduktivní. "Je prostě neslušné sledovat své spojence, pokud je opravdu považujete za své spojence, a ne za vazaly. Narušuje to důvěru a v konečném důsledku to škodí vlastní národní bezpečnosti," prohlásil Putin a pochválil ruské tajné služby, které podle něj vždy postupují v souladu se zákonem, zatímco NSA zašla "příliš daleko".

Stoneův čtyřdílný dokument s Putinem se má vysílat v kabelové televizi Showtime od 12. do 15. června.

Prezident USA vs. FBI. Jste naprosto neschopní, zaútočil Trump

Monitorování, které Snowden zveřejnil, se týkalo desítek milionů Američanů i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky či francouzského prezidenta. Spojené státy na Snowdena vydaly mezinárodní zatykač. V současnosti pobývá v Rusku, kde mu byl poskytnut azyl, přinejmenším do roku 2020.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!