Radikální duchovní půjde v Británii na 5,5 roku do vězení za podporu IS | E15.cz

Radikální duchovní půjde v Británii na 5,5 roku do vězení za podporu IS

Radikální duchovní půjde v Británii na 5,5 roku do vězení za podporu IS
Anjem Choudary
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Islámský duchovní Anjem Choudary, kterého britský soud uznal vinným z vyzývání k podpoře organizace Islámský stát (IS), byl v Londýně odsouzen na pět a půl roku vězení. Stejný trest dostal jeho důvěrník Mohammed Rahman. Soudce ve své řeči uvedl, že Choudary svými prohlášeními a jejich vlivem na jiné lidi "nepřímo" aktivně podpořil terorismus ve světě.

Podle policie spáchali Choudaryho příznivci útoky v Británii i zahraničí. Soudce ve svém projevu zdůraznil, že ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo jednal podle Choudaryho rad, nečiní to jeho jednání méně závažným. Choudary je „vypočítavý a nebezpečný a neprojevil žádnou lítost“, dodal soudce.

Stoupenci duchovního v soudní síni podle BBC volali po vyhlášení rozsudku „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký). Devětačtyřicetiletý britský rodák Choudary výzvy k podpoře IS zveřejňoval na serveru YouTube a uznal také chalífát, který IS vyhlásil na Blízkém východě.

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

V minulosti stál v čele britské islamistické organizace Islam4UK, která byla v roce 2010 zakázaná. Tato organizace mimo jiné oslavovala teroristické útoky na USA ze září 2001.

Choudary nikdy neodsoudil útoky spáchané islámskými radikály, ani ty v Londýně z roku 2005, při kterých zemřelo přes 50 lidí. Vždy ale popíral jakékoli zapojení do násilných aktivit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!