Rakouská OMV prodá svou tureckou divizi, potřebuje hotovost | E15.cz

Rakouská OMV prodá svou tureckou divizi, potřebuje hotovost

Rakouská OMV prodá svou tureckou divizi, potřebuje hotovost
Sídlo OMV ve Vídni
• 
ZDROJ: DanielZanetti via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
4. března 2017 • 16:16

Rakouská energetická skupina OMV se dohodla na prodeji své turecké divize Petrol Ofisi za 1,37 miliardy eur (37 miliard korun). Novým majitelem tureckého distributora a prodejce pohonných hmot se stane firma Vitol Investment Partnership, kterou vlastní švýcarský obchodník s komoditami Vitol.

OMV považuje turecký řetězec za jedno ze svých vedlejších aktiv, která se rozhodla prodat, aby měla k dispozici více hotovosti. Dohodu musí schválit regulační úřady, dokončena by měla být nejpozději ve třetím čtvrtletí.

Podle zdrojů měly o tureckou firmu zájem také společnosti Saudi Aramco a státní ázerbájdžánská ropná firma SOCAR.

V Německu chtějí azyl turečtí vojáci, Berlín jim nejspíše vyhoví

Ceny pohonných hmot v Turecku patří mezi nejvyšší v Evropě. Kvůli daním a různým regulačním předpisům je však marže prodejců velmi nízká, což má dopad na ziskovost. Petrol Ofisi je jedničkou na tureckém trhu s podílem 23 procent.

Celkem provozuje v zemi 1700 čerpacích stanic. Má také závod na zpracování ropy, 11 terminálů na pohonné hmoty a tři na zkapalněný ropný plyn (LPG) a zásobníky o kapacitě více než 1,17 milionu metrů krychlových. Loni firma prodala 10,68 milionu tun pohonných hmot. Podle OMV tržby firmy v roce 2015 činily zhruba deset miliard eur, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!