Rakouská policie kvůli uprchlíkům uzavřela dálnici u maďarských hranic

Rakousko částečně uzavřelo dálnici spojující Vídeň s Maďarskem, protože se po této komunikaci vydaly desítky migrantů pěšky do rakouské metropole. Ve čtvrtek překročilo hranici do Rakouska asi osm tisíc běženců, od dnešní půlnoci jich bylo již 3600.

 Uprchlíci opouštějící Maďarsko
11.9.2015 17:48   |  

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána jeho země v uplynulých dnech čelila rebelii migrantů, kteří se odmítali registrovat. Společné řešení migrační krize se budou snažit v pondělí nalézt ministři vnitra a spravedlnosti Evropské unie; pokud se neshodnou, je předseda Evropské rady Donald Tusk připraven svolat mimořádný summit EU.

Rakousko z bezpečnostních důvodů uzavřelo dálnici A4 u hranic s Maďarskem dnes ráno. Mluvčí společnosti Asfinag, která spravuje rakouské dálnice, později uvedla, že část silnice ve směru k Maďarsku byla znovu otevřena.

Rakousko již ve čtvrtek pozastavilo železniční spojení s Maďarskem vzhledem k „obrovskému přetížení“, kterému vlaky musely čelit kvůli uprchlické vlně. Vlaky nebudou jezdit ani o víkendu, uvedly rakouské dráhy s tím, že cílem opatření je „stabilizovat situaci na velkých vídeňských nádražích“. List Wiener Zeitung uvedl, že krize bude stát Vídeň navíc jednu miliardu eur (27 miliard korun).

Další tisíce uprchlíků se hromadí na srbsko-maďarské hranici, kam přicházejí přes Řecko a Makedonii. Jak poznamenala srbská televize RTS, běženci se nejspíš snaží dostat dál do Evropy ještě před 15. zářím, po kterém slíbila Budapešť zavést mnohem přísnější ochranu hranic.

Srbský premiér Aleksandar Vučić v rozhovoru s televizní stanicí RTS uvedl, že Srbsko čeká po 15. září „množství problémů“. „Musíme se připravit na zimu. Po 15. září budou ti uprchlíci, kteří dosud v Srbku zůstávali dva či tři dny, zůstávat déle, třeba pět až deset dní. Musíme být připraveni na tuto novou situaci,“ dodal Vučić a vyzval obyvatele, aby „vyjádřili svou solidaritu a byli tolerantní“ k uprchlíkům.

Podle Orbána se migranti v uplynulých dnech v Maďarsku bouřili proti úřadům, obsazovali vlaková nádraží a odmítali se registrovat. Jak Orbán dodal, od 15. března budou policisté zasahovat mnohem přísněji a každý, kdo nelegálně překročí hranici, bude zadržen.

Maďarská policie vyslechla kameramanku, která na srbsko-maďarské hranici podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do běženců. Policie v maďarské metropoli již ve čtvrtek večer na svých stránkách uvedla, že žena byla vyslýchána jako podezřelá, ve vazbě ale nezůstane. Žena se v dopise, který zveřejnila média, za své činy omluvila.

Přinesou kvóty řešení?

Evropská komise tento týden představila nový návrh na řešení krize, jehož součástí je i přerozdělení 160 tisíc uprchlíků v zemích EU. Návrhem se na své pondělní schůzce budou zabývat ministři vnitra a spravedlnosti a jestliže nenajdou společné řešení současné migrační krize, svolá předseda Evropské rady Donald Tusk ještě v září mimořádný summit EU.

S povinným přerozdělováním uprchlíků nesouhlasí zejména země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko). Jejich ministři zahraničí se dnes v Praze s kolegy z Německa a Lucemburska shodli, že současnou krizi v EU je třeba řešit celoevropsky, a přivítali návrhy řešení Evropské komise. Ovšem zatímco Berlín žádá solidaritu evropských partnerů, ze strany V4 opět zaznělo „Ne“ pokud jde o povinné uprchlické kvóty.

Do Řecka letos podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo již více než 175 tisíc Syřanů; jejich počet se zvýšil zejména v posledních dnech. Celkem Středozemní moře zatím letos překonalo 432 761 migrantů.


Rakouské dráhy zrušily spoje do Maďarska. Kvůli běžencům

DPA: Uprchlík nové generace se orientuje pomocí Facebooku a GPS

Německo a Rakousko přijímají uprchlíky, Maďaři je vysazují na hranicích

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web