Rakousko zpřísnilo pohraniční kontroly, na dálnicích se tvoří zácpy | E15.cz

Rakousko zpřísnilo pohraniční kontroly, na dálnicích se tvoří zácpy

Rakousko zpřísnilo pohraniční kontroly, na dálnicích se tvoří zácpy
Ilustrační foto rakouské policie
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rakousko kvůli současné migrační krizi zpřísnilo kontroly na přechodech své východní hranice. Rakouská policie krátce nato oznámila první úspěch akce - odhalila imigranty a zatkla jejich převáděče. Podle tiskové agentury MTI se ale kvůli kontrolám vytvářejí na maďarské straně u hraničních přechodů fronty aut.

Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním hrůzném nálezu chladírenského nákladního automobilu s mrtvolami 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili. Maďarská policie již zadržela pět osob podezřelých v souvislosti s touto tragickou událostí.

O tom, že rakouská policie zpřísní kontroly vozidel, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci převádění přes hranice, informovala už v neděli ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Podle médií ale dodala, že nejde o obnovu hraničních kontrol. Řekla, že auta budou prověřována v blízkosti hranic na vytipovaných místech a v součinnosti s policiemi sousedních zemí.

Dnes řekla, že „budeme provádět kontroly po neurčitou dobu na všech důležitých hraničních přechodech na východě a prohlížet všechna vozidla, v nichž by mohla být místa pro pašování lidí“. Podle MTI je v Maďarsku kvůli kontrolám na hranicích s Rakouskem kromě M1 ucpaná i další důležitá dálnice.

Rakouské úřady dopoledne sdělily, že od zahájení zpřísněných kontrol se policistům už podařilo objevit asi 200 osob usilujících o azyl a zatknout pět převáděčů.

Dálnice M1/A4 na hranici mezi Rakouskem a Maďarskem

Podle MTI kvůli kontrolám na hranicích s Rakouskem se na hlavní maďarské dálnici M1 vedoucí do Rakouska vytvořila až třicetikilometrová fronta. Problémy jsou ale i na dalších důležitých komunikacích. Na přechodu v Šoproni je šestikilometrová kolona aut, v obci Kóphaza se vytvořila fronta dlouhá čtyři kilometry.

Maďarská policie sdělila, že během víkendu zadržela 8792 lidí, kteří vstoupili do země nezákonně, a zahájila trestní stíhání proti 36 osobám podezřelým z pašování lidí. Policisté mimo jiné chytili blízko hranic u Hegyeshalomu dva maďarské občany, kteří v autech taxislužby přiváželi migranty. V neděli zatkli i německou občanku, která chtěla přejet hranici do Rakouska se třemi Syřany a Libyjcem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!