Řecko ochromila stávka, desetitisíce lidí vyšly do ulic

Fotogalerie Řecko ochromila 24hodinová stávka na protest proti chystané reformě v oblasti sociálního zabezpečení, kterou požadují mezinárodní věřitelé. Při protestech v centru Atén, kterých se zúčastnilo asi 40.000 lidí, došlo na drobné střety, při nichž hrstky demonstrantů házely zápalné lahve a kameny na policii. Ta je vzápětí zahnala pomocí slzného plynu a ohlušujícími granáty. Podle řeckých médií incidenty nepřerostly ve větší násilí. Zadrženy byly pouze dvě osoby.

 demonstrace v Řecku Dalších 5 fotografií v galerii
4.2.2016 16:27   |  

Kvůli stávce byly zrušeny vnitrostátní lety, zastavily se i trajekty a veřejná doprava, byly uzavřeny školy, soudy i lékárny a v nemocnicích zůstal jen nezbytný personál pro nouzové případy. Protestující zemědělci zablokovali s traktory hlavní silniční tahy. S touto aktivitou již sporadicky narušují dopravu zhruba 14 dní a pokračovat hodlají v dalších dnech. Lodní doprava má zůstat přerušena do sobotního rána. Letecká společnost Olympic Air zrušila 16 spojů.

Pochodu v centru Atény se zúčastnilo asi 20 tisíc stoupenců odborů, dalších 20 tisíc lidí včetně okolo tisícovky právníků se účastnilo jiných demonstrací. Do ulic vyšel široký okruh lidí - od lékařů přes umělce až po majitele pohřebních ústavů.

„Když nebudeme reagovat, tak nás naprosto zničí,“ citovala agentura AP majitele jednoho z pohřebních ústavů. Demonstranti tradičně došli k budově řeckého parlamentu, kde došlo na incidenty se zápalnými lahvemi. Ty házeli manifestanti i na budovu centrální banky. Demonstrace se konaly i v Soluni, kde se sešlo asi 14 tisíc lidí, a v řadě dalších řeckých měst.

Většinu Řeků nyní sjednocuje odpor k reformě, která se má dotknout aktivního obyvatelstva, jež si má připlácet na sociální pojištění a přitom očekávat nižší penze. Živnostníky rozhněval plán vlády, která v těchto dnech vyjednává se zástupci mezinárodních věřitelů o reformách, zvýšit daň z příjmů až na 50 procent.

Nemůžeme přežít s tím, co po nás vláda žádá

Kroky vlády, konkrétně snaha podstatně snížit dotace do zemědělství, znepokojují i farmáře. Zemědělci tvoří tradičně voličskou základnu opoziční konzervativní Nové demokracie. Členové levicové vlády se nechali slyšet, že farmáři všeobecně dotací spíše zneužívají na úkor ostatní společnosti.

„Nemůžeme žít, nemůžeme přežít s tím, co po nás vláda žádá,“ uvedl jeden z farmářů, který spolu se tisícovkami dalších v posledních dvou týdnech na protest proti politice vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase blokoval silnice. „Zmasakrovali moji generaci,“ stěžovala si podle agentury AFP 32letá majitelka obchodu s oděvy.

Vláda Tsiprase, který je ve funkci již rok, dnes čelí v pořadí již třetí generální stávce. Navzdory slibům, že skoncuje s úspornou politikou se v létě dohodl na novém programu pomoci s mezinárodními věřiteli.


Čtěte také:

Řecko ochromila stávka v dopravě, úřady neotevřely

Řecko ochromila celodenní stávka, očekávají se demonstrace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web