Řecko ochromila stávka v dopravě, úřady neotevřely

Fotogalerie Řecko dnes v rámci prvomájových akcí ochromila celodenní stávka u lodních spojů a na železnicích. Dopoledne stávkovali i zaměstnanci v hromadné dopravě. V Aténách a dalších městech se konaly demonstrace, které svolaly dvě hlavní odborové centrály s cílem vyvinout nátlak na vládu, aby bojovala proti prohlubující se nezaměstnanosti.

Prvomájové demonstrace a stávka v Řecku Dalších 7 fotografií v galerii
1.5.2013 17:51   |  

Na protest proti přísné úsporné politice řecké vlády vstoupily do stávky tisícovky lidí. V Řecku přitom letos 1. máj výjimečně není dnem pracovního klidu. Svátek byl přesunut na příští úterý kvůli oslavám ortodoxních Velikonoc.

Do 8:00 SELČ dnes stála v Aténách veškerá hromadná doprava. Metro, autobusy, trolejbusy i tramvaje už jezdí. Povrchová doprava se opět přeruší ve 20:00 SELČ. Přerušena byla také mezinárodní trajektová přeprava, ale stávka se nedotkla spojení mezi Řeckem a Itálií.

Uzavřena dnes zůstala také ministerstva a další úřady. Lékaři ve státních nemocnicích ošetřovali jen nejnutnější případy. Obchodů, bank či hotelů se naopak stávka nedotkla.

Zhruba v poledne se v centru Atén podle policejních odhadů sešlo kolem 10 tisíc lidí na demonstraci proti úsporným opatřením. Menší demonstrace se odehrály také v dalších městech Řecka. Například v Soluni se sešly 4000 lidí.

Protesty byly namířeny mimo jiné proti plánovanému propuštění zhruba 15 tisíc státních zaměstnanců a proti dalšímu snižování mezd a důchodů. Podle řeckých médií se pokojných demonstrací zúčastnilo mnohem méně lidí, než očekávaly odbory.

Řecký parlament před třemi dny schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s bezprecedentním propouštěním tisíců státních zaměstnanců. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard korun). Hlasování předcházely demonstrace tisíců lidí před budovou parlamentu v Aténách.

Svátek práce láká k protetsům i jinde

Oslavy Prvního máje provázely protesty i jinde ve světě. Při střetech demonstrantů s policií v tureckém Istanbulu bylo zraněno 16 lidí. Protestující se pokoušely dostat na centrální náměstí Taksim, tradiční dějiště prvomájového protivládního shromáždění odborů a opozice. To ale letos úřady zakázaly.

Jako obvykle je První máj rušný v Berlíně. Demonstrace proti shromáždění extrémní pravici se zúčastnily desetitisíce lidí, obě strany oddělují policejní těžkooděnci.


Čtěte také:

Jakešovo čekání na lepší časy a vzývání Marxe. Komunisté slavili První máj

Šmejc zvýšil nabídku v boji o řecký sázkový monopol

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web