Řecku nabízí pomoc s imigranty dvacet zemí, včetně Česka

aktualizováno Už dvacet členských zemí EU nabídlo své experty k realizaci páteční unijní dohody s Ankarou o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Novinářům to řekl mluvčí komise Margaritis Schinas, který mezi nimi následně jmenoval také Českou republiku.

Uprchlický tábor v řeckém Idomeni
21.3.2016 15:34   |  

Celkem dvacet zemí unie tak podle mluvčího reagovalo na sobotní žádost unijní agentury Frontex a Evropského podpůrného azylového úřad (EASO) a dalo jasně najevo připravenost pomoci, včetně konkrétních počtů nabídnutých osob. „Týká se to především expertů na problematiku azylu, návratové politiky, readmise a policejních důstojníků,“ vypočetl Schinas s tím, že ochotu přispět dalo najevo i osm zbývajících zemí unie.

Na základě páteční dohody mezi osmadvacítkou a Tureckem mají být Ankaře vráceni v zásadě všichni migranti, kteří od nedělního rána dorazili či dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři.

Za každého syrského občana mezi nimi slíbila EU na své území přesídlit jiného syrského uprchlíka z Turecka s právem na mezinárodní ochranu. Nová pravidla platí od nedělního rána a mají být jasným vzkazem migrantům, že náročná a nebezpečná cesta přes Egejské moře se nevyplácí. Přesto od neděle na ostrovy dorazilo 1662 osob.

Proces si vyžádá tisíce lidí

Řekové musí podle dohody také u nově příchozích každou podanou žádost o azyl individuálně posoudit. Unijní právní experti ale tvrdí, že prakticky všechny bude možné - poté, co Řecko a Turecko rychle upraví své právní systémy - vracet zpět. Do té doby nebude o žádostech rozhodováno, uvedl mluvčí komise. Jako datum, kdy by tento proces mohl začít, se nejčastěji stále uvádí 4. duben.

Právě potřeba výrazně posílit a zrychlit dosud zjevně nepříliš nefunkční řecký azylový systém je slabina, na kterou od summitu EU poukazují kritici plánu.

Evropská komise už v sobotu uvedla, že realizace plánu bude vyžadovat asi 4000 lidí z Řecka, dalších členských zemí a unijních agentur. Jde o stovky těch, kdo žádosti posuzují, soudce, kteří mají řešit odvolání neúspěšných žadatelů, překladatele, ale také policisty a vojáky.

Osm lodí pro migranty

Schinas jako příklad uvedl, že Německo nabídlo 100 expertů a 200 policistů, podobná nabídka přišla z Francie. Podle twitterového účtu nadcházejícího slovenského předsednictví EU nabídla Bratislava stovku policistů.

Také Česko je podle premiéra Bohuslava Sobotky, který dnes o závěrech summitu EU z minulého týdne informoval vládu, připraveno Řecku poskytnout úředníky a policisty. Věc je nyní v kompetenci ministerstva vnitra, uvedl také Sobotka, podle něhož bude záležet na konkrétní poptávce Atén a Bruselu.

Dopravu vracených migrantů má zajistit osm plavidel, každé s kapacitou asi 300 až 400 lidí, a několik desítek autobusů přímo na ostrovech. Je také třeba výrazně zvýšit kapacity přijímacích zařízení pro migranty, kteří v nich budou muset mít do doby, než budou posláni zpět.


Čtěte také:

Do Řecka na poslední chvíli dorazily tisíce imigrantů, úřady nezvládají

Dohoda o vracení imigrantů má spoustu slabin, zvyšuje tlak na Řecko

Dohoda s Tureckem nemá ani poloviční šanci uspět, říká rakouský prezident

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web