Rozhozené počasí: teplota na Severním pólu vystoupala nad bod mrazu

Bouře zesílená nad severní hranicí oblasti Golfského proudu vysává teplý vzduch ze Středomoří a žene ho k Arktidě. Z hlediska atmosférického tlaku je srovnatelná s nejsilnějšími zaznamenanými hurikány. K vysokým teplotám v blízkosti severní točny přispívá i vysoký tlak v západním Rusku, pravděpodobně způsobený tajícím ledem.

Arktida, ilustrační foto
30.12.2015 12:57   |  

Tento meteorologický vývoj zvýšil teplotu nad Severním pólem o třicet stupňů Celsia, dnes se podle serveru Nullschool dokonce přehoupla přes bod mrazu. Teploty zvýšené o 15 až 20 stupňů nad normál můžou panovat ještě první lednový týden.

Na tomto místě přitom v současné době panuje dlouhá půlroční polární noc. Podle meteorologů oslovených serverem Slate je taková situace bezprecedentní. Nad bod mrazu se teplota v posledních 66 letech na Severním pólu obvykle dostávala jen v letních měsících.

Současná situace na severní polokouli odpovídá černým předpovědím důsledků globálního oteplování. V posledních dvou letech byl rozsah ledové pokrývky v Arktidě podprůměrný a teplý konec prosince může stav ještě dále zhoršit, píše server Weather Network.


Čtěte také:

Svět zasáhne „super“ El Niño. Hrozí hlad a rozsáhlé škody

Většina Čechů uznává globální oteplování, boj s ním ale platit nechtějí

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech se rozcházejí v hodnocení přízně amerických voličů vůči republikánskému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a jeho… více

Mobilní web