Rozhozené počasí: teplota na Severním pólu vystoupala nad bod mrazu

Bouře zesílená nad severní hranicí oblasti Golfského proudu vysává teplý vzduch ze Středomoří a žene ho k Arktidě. Z hlediska atmosférického tlaku je srovnatelná s nejsilnějšími zaznamenanými hurikány. K vysokým teplotám v blízkosti severní točny přispívá i vysoký tlak v západním Rusku, pravděpodobně způsobený tajícím ledem.

Arktida, ilustrační foto
30.12.2015 12:57   |  

Tento meteorologický vývoj zvýšil teplotu nad Severním pólem o třicet stupňů Celsia, dnes se podle serveru Nullschool dokonce přehoupla přes bod mrazu. Teploty zvýšené o 15 až 20 stupňů nad normál můžou panovat ještě první lednový týden.

Na tomto místě přitom v současné době panuje dlouhá půlroční polární noc. Podle meteorologů oslovených serverem Slate je taková situace bezprecedentní. Nad bod mrazu se teplota v posledních 66 letech na Severním pólu obvykle dostávala jen v letních měsících.

Současná situace na severní polokouli odpovídá černým předpovědím důsledků globálního oteplování. V posledních dvou letech byl rozsah ledové pokrývky v Arktidě podprůměrný a teplý konec prosince může stav ještě dále zhoršit, píše server Weather Network.


Čtěte také:

Svět zasáhne „super“ El Niño. Hrozí hlad a rozsáhlé škody

Většina Čechů uznává globální oteplování, boj s ním ale platit nechtějí

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web