Ruská armáda znovu může využívat íránskou leteckou základnu | E15.cz

Ruská armáda znovu může využívat íránskou leteckou základnu

ČTK

 Navzdory domácí i zahraniční kritice dnes íránský ministr obrany Hosejn Dehkán prohlásil, že Rusko může znovu využívat íránskou leteckou základnu k úderům v Sýrii. "V případě nutnosti mohou Rusové nadále využívat naši základnu k vojenským operacím (proti teroristickým milicím Islámského státu)," řekl ministr podle citace agentury DPA.

Svou základnu u Hamedánu dal Írán Rusům poprvé k dispozici pro jejich údery na základny IS v Sýrii letos v létě. Vláda v Teheránu uváděla na obhajobu takové spolupráce argument, že jde o boj proti regionálnímu a globálnímu nebezpečí.

Využívání základny ruskými letouny ale vyvolalo v íránském parlamentu ostré protesty. Kritici označovali příslušnou dohodu s Ruskem za protiústavní. Koncem srpna předseda íránského parlamentu Alí Larídžání ujistil, že Íránci "nedali základnu Rusům". "K přistání a startům ruských bojových letounů dochází jen kvůli dotankování," prohlásil.

Hrdina amerických akčních filmů Seagal převzal od Putina ruský pas

Pro uklidnění poslanců ale byla spolupráce s Ruskem pozastavena, i když ne zcela zrušena.

Teherán a Moskva patří k hlavním spojencům syrského prezidenta Bašára Asada a pomáhají mu udržet se u moci. Írán podporuje vládu prezidenta Asada v Damašku, zdůraznil dnes ministr Dehkán. Proto je prý také Teherán připraven "společně se svými přáteli jako je Rusko" touto formou pomáhat syrské vládě při vojenských operacích.

Castro přežil více než 630 pokusů o atentát. Přečtěte si o těch nejbizarnějších
Řidiče Octavie údajně zabil zaseklý tempomat, Škoda Auto ale poruchu odmítá
Německý soud: Váleční uprchlíci nemají automaticky nárok na azyl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!