Ruská Centrální banka přišla kvůli hackerům o 400 milionů | E15.cz

Ruská Centrální banka přišla kvůli hackerům o 400 milionů

ČTK

Do systému ruské Centrální banky se dostali hackeři a s pomocí zfalšovaných hesel se pokusili ukrást přes dvě miliardy rublů (800 milionů korun). Víc než polovinu částky se podařilo zachránit, uvádí se v prohlášení finančního ústavu. Kam se poděl zbytek, banka neuvádí.

Informaci o hackerském útoku obsahovala bankovní výroční zpráva o stabilitě ruského finančního systému. "Rizika kybernetických útoků mohou ovlivňovat finanční stabilitu, jsou-li terčem strategicky důležité banky a opory finanční infrastruktury," uvádí se v prohlášení.

Ruská kontrarozvědka FSB obvinila "zahraniční zpravodajské služby," že se chystají s pomocí kybernetických útoků destabilizovat ruský finanční systém. Centrála, odkud se útoky údajně mají řídit, se nachází v Nizozemsku a patří ukrajinské společnosti BlazingFast. Ta uvedla, že podezření prověří. 

Která země EU zruší protiruské sankce jako první? Změnu může brzy přinést Francie či Nizozemí

Rusko varovalo před útoky ze zahraniční nedlouho po informaci amerických bezpečnostních služeb, že ruští hackeři podnikli útoky na servery Demokratické strany s cílem ovlivnit prezidentské volby. Viceprezident Joe Biden tehdy pohrozil, že USA na ruské útoky "náležitě" odpoví.

Po varování FSB se v ruském tisku objevily zprávy ujišťující veřejnost, že finanční systém je proti kybernetickým útokům zajištěn. Dokonalou ochranu před hackery mají prý hlavní banky, Centrální banka má jejich bezpečnostní zajištění pod kontrolou. Také hlavní ruští mobilní operátoři a poskytovatelé přístupu do internetu ujistili uživatele, že žádné nebezpečí nehrozí.

Náš finanční systém se stane terčem zahraničních kyberútoků, tvrdí ruská kontrarozvědka

Internetová válka pokračuje: Alza musela stáhnout web namířený proti Heurece

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!