Ruské úřady stahují z prodeje dovážené prací prášky | E15.cz

Ruské úřady stahují z prodeje dovážené prací prášky

Ruské úřady stahují z prodeje dovážené prací prášky
Výrobky Procter & Gamble
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Ruská obchodní inspekce nařídila obchodům stáhnout z prodeje řadu dovážených pracích prášků a čistících prostředků, včetně výrobků známých firem Henkel, Procter & Gamble a Colgate-Palmolive. Na seznamu "zakázaného" zboží se objevil i prostředek na mytí nádobí Fairy Platinum, dovážený do Ruska společností Procter & Gamble z Česka.

Inspekce Rospotrebnadzor na svém webu tvrdí, že podle laboratorních zkoušek zboží neodpovídá požadavkům norem na toxikologickou bezpečnost a že prověřování dalších výrobků pokračuje.

Podle deníku Kommersant dopisy šéfky Rospotrebnadzoru Anny Popovové s požadavkem stáhnout zboží z prodeje již obdržely obchodní řetězce Metro Cash & Carry, Auchan a Х5 Retail Group.

Zahraniční společnosti ovládají přibližně tři čtvrtiny ruského trhu pracích prášků a čistících prostředků, jehož objem Euromonitor International loni vyčíslil na 103,7 miliardy rublů (asi 34,4 miliardy korun).

Možná souvislost s protiruskými sankcemi, tvrdí analytik

Analytik Dmitrij Lukašov IFC Markets nevylučuje, že zásah Rospotrebnadzoru proti západním společnostem může souviset s nynější konfrontací Ruska se Západem a vzájemnými sankcemi, avšak současně upozornil, že řada výrobků se licenčně vyrábí v Rusku, a tak uzavření či snížení jejich výroby by postihlo i ruskou ekonomiku a ruské zaměstnance.

Rospotrebnadzor už v půli června zakázal dva čistících prostředky z Ukrajiny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!