Rusko a Ukrajina si vzájemně blokují kamionovou dopravu

Ukrajinská vláda dnes rozhodla o pozastavení tranzitní dopravy ruských kamionů přes ukrajinské území. Oznámila to agentura Unian. Kyjev svůj krok odůvodnil obdobným opatřením ruské vlády, která v neděli zakázala přejezd ukrajinských nákladních automobilů přes území Ruska. Na hraničních přechodech se podle médií hromadí stovky kamionů.

 Ilustrační foto
15.2.2016 11:33   |  

Ruské ministerstvo dopravy v odůvodnění svého zákazu v neděli uvedlo, že je reakcí na blokování ruských kamionů na západě Ukrajiny. Podle informací ruských médií brání přejezdu ruských vozidel ukrajinští aktivisté v deseti ukrajinských oblastech.

Na hranicích mezi Ukrajinou a Polskem prý stojí přes 500 ruských kamionů, které se do Ruska vracejí z Evropské unie a nemohou vjet na ukrajinské území. Z těchto důvodů údajně sáhlo ruské ministerstvo k recipročnímu kroku a zakázalo přejezd ukrajinských vozidel přes území Ruska. Kyjev dnes odpověděl stejně.

Obě strany chtějí nepřehlednou situaci řešit až poté, co bude uvolněna blokáda uvězněných vozidel, z níž se vzájemně obviňují. Ukrajinská vláda podle agentury Unian odeslala do Moskvy protestní nótu kvůli „jednostrannému porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO)“ a požádala Rusko o vysvětlení. Kyjev je zároveň v kontaktu s členskými státy Evropské unie, s nimiž vzniklou situaci konzultuje.

Tranzitní válka

„Tranzitní válka“ je projevem dlouhodobých sporů Ukrajiny a Ruska vyvolaných posílením obchodních a politických kontaktů Kyjeva s EU. Prozápadní ukrajinská vláda po převratu z roku 2014 podepsala asociační smlouvu s EU, jejíž součástí je i smlouva o zóně volného obchodu, která letos vstoupila v platnost. Moskva na kroky ukrajinské vlády reagovala zákazem dovozu mnoha položek ukrajinského vývozu.

Situaci kolem tranzitní přepravy mezi Ukrajinou a Ruskem zkomplikovala i skutečnost, že 1. února vypršela mezivládní smlouva o nákladní přepravě uzavřená mezi Ruskem a Polskem. Protože obě strany se nedokázaly dohodnout na objemech přeshraniční kamionové dopravy, ruští autodopravci v minulých dnech volili náhradní trasy, mimo jiné právě přes Ukrajinu.

Zablokování této trasy vedlo k prudkém nárůstu ruské kamionové dopravy z Polska obchvatem přes Litvu a Bělorusko, kde dnes podle agentury TASS čekají na odbavení stovky ruských nákladních aut. Litevští pohraničníci dnes varovali, že nejsou schopni novou situaci zvládnout.


Čtěte také:

Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, může to ovlivnit i tranzit

Francie by v létě chtěla zrušit sankce vůči Rusku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web