Rusko otestovalo novou vesmírnou raketu, první za téměř 50 let

Video Rusko úspěšně uskutečnilo první zkušební let zcela nové kosmické rakety Angara-1.2PP. Ta je první zcela novou kosmickou raketou od 60. let. První pokus o start rakety před několika týdny selhal.

Raketa Angara před startem z kosmodromu Pleseck
9.7.2014 17:02   |  

Nosná raketa vzlétla z kosmodromu Pleseck na severozápadě země a o 21 minut později nákladní modul s maketou družice a druhým stupněm rakety dopadl na 5700 kilometrů vzdálený polygon Kura na Kamčatce, tedy na opačném konci Ruska.

Nová generace raket představuje klíčovou součást úsilí prezidenta Vladimira Putina o vzkříšení dřívější slávy kosmického odvětví, na které po rozpadu Sovětského svazu tvrdě dopadly omezení financí a odliv mozků. Angara by se mohla stát soupeřem francouzských raket Ariane či kalifornského podniku SpaceX, její těžká verze má nahradit nosné rakety Proton, které naposledy zaznamenaly řadu selhání.

Vyšetření chyby si vyžádal osobně Putin

Angara je podle agentury ITAR-TASS první novou civilní raketou od smrti legendárního sovětského konstruktéra Sergeje Koroljova v roce 1966. Dnes letěla lehká dvoustupňová varianta, schopná vynést do kosmu náklad o hmotnosti 3,8 tuny. Těžká verze Angary by podle generálního konstruktéra Vladimira Něstěrova měla vzlétnout do konce letošního roku.

O zkušební let se Rusové pokoušeli už 27. června, automatické systémy ale na poslední chvíli odpočítávání přerušily. Ve zprávě vyšetřovací komise, kterou si prý osobně vyžádal Putin, se uvádí, že selhal přetlakový ventil nádrže s kapalným kyslíkem.

Výhradně ruský projekt

Projekt za zhruba 100 miliard rublů (60 miliard korun) - a podle některých zdrojů za téměř dvojnásobek - se připravoval plných dvacet let. Podle agentury RIA Novosti má být raketa v různých variantách schopna dopravit do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 tun.

Start rakety Angara

Z hlediska Moskvy představuje Angara strategicky významný projekt, protože příprava a výroba raket se bude provádět výhradně na území Ruské federace ve spolupráci ruských podniků sídlících v Rusku. Vypouštěny budou rovněž pouze z ruského území - z Plesecka a z nově budovaného kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti na východě země.

Angara má být zároveň první ruskou „zelenou“ raketou, protože prý nebude využívat jedovaté palivo. Na vážné ekologické škody si často stěžují zejména obyvatelé oblastí, kam dopadají úlomky z raket startujících z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Z kosmodromu Vostočnyj má Angara poprvé odstartovat příští rok, s prvním pilotovaným startem se počítá v roce 2018.


Čtěte také:

Odveta za sankce: Moskva odpojila 11 amerických vědeckých stanic

NASA ukončuje spolupráci s Ruskem, výjimkou zůstane ISS

NASA otestovala „létající talíř“ pro cesty k Marsu

Jak vysypat odpadky z oběžné dráhy? Smetí může ohrozit lety do vesmíru

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web