Rusko stáhne část vojáků ze své největší zahraniční základny

Rusko hodlá omezit stavy svých vojáků na vojenské základně v Tádžikistánu, která dosud byla největším vojenským zařízením Ruska v zahraničí. Řekl to mluvčí ruské armády, aniž upřesnil aktuální početní stav. Podle západních analytiků tento krok signalizuje upadající ruský vliv ve Střední Asii.

 Ruská armáda
4.2.2016 16:05   |  

Překvapivé oznámení přichází zhruba dva měsíce poté, co Rusko stáhlo dva své motostřelecké prapory z tádžických okresů sousedících s Afghánistánem. Jednotky byly přesunuty do hlavního města Dušanbe. Podle agentury Reuters čelí Rusko ve Střední Asii silné politické a hospodářské konkurenci USA a Číny.

Podle ruského mluvčího bude v Tádžikistánu napříště místo motostřelecké brigády umístěna pouze méně početná divize. Reálná čísla mluvčí odmítl uvést. „Početní stav se mírně sníží, ale pohyblivost jednotek a jejich schopnost rychlé reakce se naopak zlepší,“ uvedl. Dosud udržovala Moskva v Tádžikistánu kontingent o síle až 7500 mužů.

O případných sporech mezi Ruskem a Tádžikistánem existuje málo důkazů, ale podle západních diplomatů v Dušanbe není tádžický prezident Imomali Rachmon s přítomností ruských vojáků spokojen. Jeho snaha posílit nezávislost na Moskvě se projevuje i v řadě jiných oblastí. Minulý týden místní agentura Chovar oznámila, že název změnilo poslední tádžické město, které si dosud zachovalo jméno ze sovětských dob.


Čtěte také:

Ruská jednotka v Tádžikistánu má pohotovost, kvůli bojům v Afghánistánu

Moskva sdílí informace s Talibanem, kvůli boji proti IS

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web