Rusko stáhne část vojáků ze své největší zahraniční základny

Rusko hodlá omezit stavy svých vojáků na vojenské základně v Tádžikistánu, která dosud byla největším vojenským zařízením Ruska v zahraničí. Řekl to mluvčí ruské armády, aniž upřesnil aktuální početní stav. Podle západních analytiků tento krok signalizuje upadající ruský vliv ve Střední Asii.

 Ruská armáda
4.2.2016 16:05   |  

Překvapivé oznámení přichází zhruba dva měsíce poté, co Rusko stáhlo dva své motostřelecké prapory z tádžických okresů sousedících s Afghánistánem. Jednotky byly přesunuty do hlavního města Dušanbe. Podle agentury Reuters čelí Rusko ve Střední Asii silné politické a hospodářské konkurenci USA a Číny.

Podle ruského mluvčího bude v Tádžikistánu napříště místo motostřelecké brigády umístěna pouze méně početná divize. Reálná čísla mluvčí odmítl uvést. „Početní stav se mírně sníží, ale pohyblivost jednotek a jejich schopnost rychlé reakce se naopak zlepší,“ uvedl. Dosud udržovala Moskva v Tádžikistánu kontingent o síle až 7500 mužů.

O případných sporech mezi Ruskem a Tádžikistánem existuje málo důkazů, ale podle západních diplomatů v Dušanbe není tádžický prezident Imomali Rachmon s přítomností ruských vojáků spokojen. Jeho snaha posílit nezávislost na Moskvě se projevuje i v řadě jiných oblastí. Minulý týden místní agentura Chovar oznámila, že název změnilo poslední tádžické město, které si dosud zachovalo jméno ze sovětských dob.


Čtěte také:

Ruská jednotka v Tádžikistánu má pohotovost, kvůli bojům v Afghánistánu

Moskva sdílí informace s Talibanem, kvůli boji proti IS

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reformě policie aktualizováno

Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci celostátních policejních útvarů. Komise by mohla začít pracovat od pátku, pokud poslanci zvolí jejího předsedu. Členy bude dolní… více

Komerční prezentace
Mobilní web