Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. Na žádost Asada | E15.cz

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. Na žádost Asada

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii. Na žádost Asada
ilustrační foto stíhacího letounu Mig-29
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Bundeswehr, Flickr.com

ČTK

Ruské ministerstvo obrany dnes potvrdilo, že Moskva zahájila letecké údery proti pozicím radikálů z organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Útoky míří na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a rovněž na komunikační sítě. Zdroj ze syrských bezpečnostních sil agentuře AFP řekl, že bombardování se po boku Rusů účastní rovněž syrská armáda. Letecké útoky jsou podle tohoto zdroje vedeny v provinciích Hamá, Homs a Latákíja.

Ruské vojenské letectvo bude podle prezidenta Vladimira Putina podporovat syrskou armádu na žádost syrského vůdce Bašára Asada v boji proti terorismu. Rusko se však nemíní vrhnout do syrského konfliktu bezhlavě, upozornil Putin, který k nasazení ozbrojených sil dostal od Rady federace, horní komory parlamentu, příslušné svolení.

Putin může zahájit letecké útoky v Sýrii, schválil mu to senát

„Pochopitelně se nemíníme pohroužit do tohoto konfliktu bezhlavě. Naše akce se budou odehrávat v přísně zadaném rámci,“ řekl ruský vůdce během porady s členy vlády ve své rezidenci za Moskvou. „Budeme podporovat syrskou armádu výlučně v jejím zákonném boji, konkrétně s teroristickými uskupeními. Podpora se bude uskutečňovat ze vzduchu, bez účasti v pozemních operacích. Tato podpora bude časově omezena po dobu útočných operací syrské armády,“ dodal.

Vysoce postavený americký představitel krátce předtím sdělil agentuře Reuters, že ruská letadla provádějí údery v blízkosti syrského Homsu. Moskva podle tohoto zdroje upozornila Washington na tyto operace hodinu předem. Putin rovněž vyjádřil naděje, že Asad při hledání politického východiska ze syrské krize zaujme pružné stanovisko a bude ochoten přistoupit na kompromisy.

Rusko může dle ministrů situaci v Sýrii zklidnit, ale i vyhrotit

Ruský zásah do bojů v Sýrii by mohl podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) situaci vyhrotit a přimět další Syřany k emigraci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl cokoli, co může přispět ke zklidnění situace, přivítat.

Reuters: Rusko neútočí proti IS. USA budou pokračovat ve vlastních náletech
Ruská letadla zřejmě neútočí na území ovládané v Sýrii radikály z organizace Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký představitel. Ruské stroje podle zmíněného činitele provádějí údery poblíž města Homs v místech, která nejsou pod kontrolou IS.

Rusko podle ministerstva zahraničí informovalo Spojené státy o zahájení akce prostřednictvím americké ambasády v Bagdádu. Informace prý přišla hodinu předem a Rusko rovněž vyzvalo USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií. Na to však Washington nehodlá přistoupit.

„Koalice vedená USA bude podle plánu pokračovat v leteckých akcích nad Irákem a Sýrií a podporovat tak mezinárodní misi k oslabení a zničení IS,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby.

Americký prezident Barack Obama se podle diplomatů se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem během pondělní schůzky v OSN v New Yorku shodli, že by jejich armády měly své zásahy koordinovat s cílem předejít možnému vzájemnému konfliktu.
Útočí Rusko na syrskou umírněnou opozici?
Ruské nálety v Sýrii podle francouzského diplomatického zdroje míří podle všeho na umírněnou opozici proti režimu Bašára Asada, a ne proti Islámskému státu (IS). Zdroj, který si nepřál být jmenován, sdělil agentuře Reuters, že pokud jsou útoky namířeny na oblast města Homs, pak cílem není IS, ale jiné opoziční skupiny. To podle něho potvrzuje, že cílem ruské intervence je hlavně podpora Asadova režimu než boj proti IS.

Reuters s odvoláním na syrské aktivisty a povstalce uvádí, že v oblasti Homsu působí několik povstaleckých skupin, včetně těch, které operují pod praporem Svobodné syrské armády, která zastupuje umírněnou exilovou opozici. Bojovníci IS tam ale neoperují.

Agentuře totéž potvrdil bývalý důstojník syrské armády Džamil Sálih, který opustil provládní síly v roce 2012. Nálety v severní oblasti provincie Hamá zranily prý osm příslušníků Svobodné syrské armády.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!