Ruský Progress shořel nad Tichým oceánem | E15.cz

Ruský Progress shořel nad Tichým oceánem

Ruský Progress shořel nad Tichým oceánem
nákladní loď Progress M-52
• 
ZDROJ: Crew of Expedition 11, public domain, wiki

ČTK

Nefunkční ruská nákladní loď Progress М-27М bez posádky dnes zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země nad Tichým oceánem. Oznámila to ruská vesmírná agentura Roskosmos, která už dříve uvedla, že případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly nikoho ohrozit. Podle informovaného zdroje agentury TASS bylo příčinou havárie vesmírného kamionu selhání třetího stupně nosné rakety.

„Kosmická loď Progress M-27M přestala existovat 8. května 2015 v 5:04 moskevského času (4:04 SELČ). Její vstup do atmosféry nastal nad střední oblastí Tichého oceánu,“ upřesnil Roskosmos.

Přesné místo a čas pádu nešlo do poslední chvíle s jistotou určit. Existovaly tak obavy, že by sestup neovladatelné kosmické lodi k Zemi mohl ohrozit některou obydlenou oblast. Někteří ruští vědci například předpovídali, že případné úlomky mohou dopadnout na jih Sibiře.

Ruská nákladní loď, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byla neovladatelná, protože hned po startu z kosmodromu Bajkonur 28. dubna s ní pozemní středisko ztratilo spojení.

Zdroj agentury TASS z „raketového a kosmického průmyslu“ sdělil, že příčinou havárie bylo zažehnutí motorů třetího stupně nosné rakety Sojuz-2.1a v nesprávný okamžik. Podle tohoto činitele šlo o „technický problém konkrétního výrobku“. „Jde o zvláštní případ, ne o systémovou chybu,“ zdůraznil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!