Sarrazina chtějí za rasismus vyloučit z Bundesbanky

31.8.2010 9:43   |  

Pětašedesátiletý bankovní rada Thilo Sarrazin svými kontroverzními výroky na adresu muslimů a židů způsobil v Německu bouři. Bývalý berlínský senátor se nejdříve ve své knize Deutschland schafft sich ab (Německo se ruší) opřel do tureckých přistěhovalců.

Německo kvůli emigrantům z Turecka a Blízkého východu v průměru hloupne a za sto let budou Němci díky vysoké porodnosti muslimů ve vlastní zemi v menšině, napsal například Sarrazin.

Tím však člen představenstva Německé národní banky neskončil. „Židé mají společný gen, stejně jako třeba Baskové, který je odlišuje od ostatních,“ prohlásil Sarrazin v interview pro nedělní vydání deníku Welt, v němž se snažil své předchozí výroky uvést na pravou míru.

Ze Sarrazina se během pouhého týdne od představení jeho knihy stala černá ovce, od které se distancují jak politici, tak spolupracovníci. „Každá provokace má své meze. A člen představenstva Bundesbanky Sarrazin je jasně překročil,“ řekl například ministr obrany Theodor zu Guttenberg.

„Výroky které podporují rasismus a antisemitismus, nemají v německém diskurzu co dělat,“ přidal se šéf diplomacie Guido Westerwelle. „Je na čase přestat tolerovat takovou intoleranci. Potřebujeme stavitele mostů, ne lidi šířící nenávist,“ komentoval záležitost předseda německé židovské obce Michel Friedman.

Tvrdší postup politiků proti Sarrazinovi požadují také představitelé německých muslimských organizací. Politici nyní žádají centrální banku, aby Sarrazina vyloučila. Zatímco mluvčí kancléřky Merkelové chce konečné rozhodnutí nechat na představenstvu banky, šéf Svobodných demokratů žádá přímo vyhazov. Sarrazina se chce zbavit také Sociálně demokratická strana, jejímž je členem. Neposlušný člen ale dobrovolně legitimaci odevzdat nehodlá, SPD proto chystá zahájit proces vyloučení.

Úspěch a obdiv sklízí Sarrazinovy postoje u německé extrémní pravice a v internetových diskuzích. „Německo potřebuje stavitele mostů. Ne lidi, kteří říkají pravdu,“ napsal ironicky jeden ze čtenářů.

Berlín
Od našeho zpravodaje

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web