Saúdská Arábie poprvé vyslala do Jemenu pozemní jednotky | E15.cz

Saúdská Arábie poprvé vyslala do Jemenu pozemní jednotky

Saúdská Arábie poprvé vyslala do Jemenu pozemní jednotky
Jemenský Aden po bojích
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Saúdskoarabské pozemní jednotky poprvé během konfliktu v Jemenu vstoupily na území sousedního státu, kde zasáhly proti šíitským povstalcům. Stanice Al-Arabíja dnes uvedla, že vojáci ze Saúdské Arábie překročili hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

V Jemenu bojují šíitští povstalci proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Podporuje je Írán, zatímco za Hádím stojí arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Šíité loni v září obsadili metropoli Saná a pak postupovali na další území na západě a jihu země. Svůj boj vysvětlují jako revoluci proti Hádího zkorumpované vládě a jako válku proti sunnitským radikálům. Jejich postup zpomalily až nálety arabské koalice, která do bojů vstoupila letos v březnu.

konflikt v Jemenukonflikt v JemenuAutor: čtk, reuters

Téměř dva miliony Jemenců odešly z domova

Od té doby zahynulo podle údajů Světové zdravotnické organizace 4400 lidí. Z domovů odešlo 1,8 milionu lidí a na 21 milionů z téměř 24 milionů Jemenců potřebuje humanitární pomoc. Nedostatkem jídla trpí téměř 13 milionů lidí. Přístup k pitné vodě nemá na 20 milionů Jemenců, tvrdí OSN (viz tweet).

Obyvatelé se obávají, že brzy válka v plné síle dorazí i do metropole Saná, kterou od loňského září ovládají povstalci. Ze Saná dnes podle povstaleckých médií šíitské jednotky odpálili raketu typu Scud na Saúdskou Arábii, uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!