Šéf unijního úřadu proti podvodům přišel o imunitu, vyšetřuje ho Belgie

aktualizováno Evropská komise vyhověla žádosti belgických úřadů a zbavila imunity šéfa Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Giovanniho Kesslera. Ten se ale kvůli rozhodnutí, které padlo už 2. března, obrátí na Soudní dvůr EU, sdělila služba OLAF. O rozhodnutí komise dnes informovala belgická prokuratura. S více než týdenním zpožděním jej poté novinářům potvrdil také mluvčí unijní exekutivy Margaritis Schinas.

Šéf OLAF Giovanni Kessler
11.3.2016 15:31   |  

„Bylo rozhodnuto zbavit imunity vysokého představitele komise. Stalo se tak na základě požadavku belgického žalobce,“ poznamenal mluvčí s tím, že krok umožní belgickým úřadům pracovat a nijak nezpochybňuje princip presumpce neviny.

Belgičané komisi o rozhodnutí požádali už více než před rokem. Opakovaný odklad rozhodnutí v této věci vedl některá média ke spekulacím, zda zdržování není v první řadě tlakem na Kesslerovu rezignaci.

Tisková služba OLAF dnes sdělila, že Kessler se obrátí na soud. K takovému kroku má právo, pokud hrozí riziko ohrožení nezávislosti úřadu. „Jde o bezprecedentní krok, který je ale zásadní pro zajištění nezávislosti a odpovídající práce OLAF,“ stojí v prohlášení.

Belgičané chtějí někdejšího italského vyšetřovatele a europoslance vyslechnout kvůli kauze z roku 2012, kdy kvůli údajnému spojení s tabákovým průmyslem musel rezignovat tehdejší eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli. Ten obvinění vznesená OLAF odmítl a obrátil se kvůli tomu na soudy v Belgii. Podle názoru belgických úřadů mohl Kessler při vyšetřování nelegálním způsobem odposlouchávat telefonní hovory. Šéf OLAF v minulosti obvinění odmítl.

Evropský úřad proti podvodům vznikl v roce 1999, jeho hlavním cílem je ochrana finančních zájmů Evropské unie. Kessler může rozhodnutí komise napadnout u evropského soudu, pokud bude mít dojem, že jde o zásah do nezávislosti úřadu.


Čtěte také:

Dotační podvod? Brusel spustil vyšetřování Babišova Čapího hnízda

Razie u Le Penové: Národní fronta čelí podezření ze zneužití unijních peněz

Evropský úřad pro boj proti podvodům zahájil vyšetřování VW

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

Obamová zazářila s řečí na demokratickém sjezdu. Chválí ji i republikáni

První dáma Spojených států na sjezdu Demokratické strany podpořila kandidaturu Hillary Clintonovou a postavila se proti volbě Donalda Trumpa prezidentem. Od komentátorů z obou… více

Mobilní web