Šéfka MMF má být souzena kvůli sporné arbitráži, odvolá se | E15.cz

Šéfka MMF má být souzena kvůli sporné arbitráži, odvolá se

Šéfka MMF má být souzena kvůli sporné arbitráži, odvolá se
Šéfka MMF Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu a někdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová bude souzena kvůli své úloze v případu sporné arbitráže z roku 2008. Arbitráž tehdy přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho letitém sporu s bankou Crédit Lyonnais. Oznámil to soud, který ve Francii řeší trestné činy ministrů. Lagardeová vzápětí oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Vedení MMF jí prostřednictvím svého mluvčího vyjádřilo podporu.

Dnešní rozhodnutí zvláštního republikového soudního dvora, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů, je podle agentury Reuters překvapivé. Francouzská prokuratura totiž v září doporučila, aby soudci od vyšetřování Lagardeové upustili. Lagardeová byla v roce 2014 v této kauze obviněna jen z nedbalosti. Loni prohlásila, že se ničeho nezákonného nedopustila a dnešní rozhodnutí soudu označila za „těžko uvěřitelné“.

V prohlášení, které zveřejnil její francouzský poradce Marc Vanghelder, šéfka MMF dále uvedla, že „v této kauze vždy jednala v nejlepším zájmu státu a v souladu s právem“. Věří prý, že jí „nemůže být sděleno žádné obvinění“. Současný francouzský ministr financí Michel Sapin uvedl, že Lagardeová musí být považována za nevinnou, dokud se neprokáže něco jiného. Není prý důvod, aby ze své funkce v čele MMF odstoupila.

Vyšetrování pěti osob

V případu údajného organizovaného finančního podvodu s politickým pozadím, jehož kořeny sahají do roku 1993, je kromě Tapieho a Lagardeové vyšetřováno dalších pět osob. Tapie se v době kontroverzní arbitráže přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení. Tento měsíc ale francouzský soud odmítl Tapieho žádost o další kompenzaci ve výši jedné miliardy eur a místo toho mu nařídil, aby vrátil původních 400 milionů eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!