Sestřelili jsme dvě izraelská letadla, tvrdí Syřané. Izraelci to popírají

Syrská armáda tvrdí, že sestřelila izraelské vojenské letadlo a bezpilotní stroj. Izrael v noci na dnešek útočil na pozice syrského dělostřelectva v odvetě za pondělní incident, při němž dopadla syrská střela na část Golanských výšin kontrolovaných Izraelem. Jeho armáda zprávu o ztrátě letadel popřela.

Izraelské stíhačky F-16
13.9.2016 9:36   |  

Syrská agentura SANA oznámila, že izraelské letadlo zaútočilo na syrské pozice v jednu hodinu po půlnoci (o pondělní půlnoci středoevropského času) na jihu provincie Kunajtra, která leží u hranice. Syřané prý sestřelili jak toto letadlo, tak také bezpilotní stroj.

Izraelská armáda informaci popřela. Její mluvčí oznámil, že Izrael sice vyslal letadla nad Sýrii k odvetné akci, ale stroje nebyly syrskou palbou zasaženy. Syrská armáda prý proti nim bez úspěchu použila rakety typu země-vzduch.

V Sýrii platí od pondělního večera příměří, obyvatelé izraelských pohraničních oblastí ale tvrdí, že ze syrské strany hranice je stále slyšet palba. Podobné incidenty jako ten pondělní se staly také minulý týden a Izrael na ně vždy odpověděl palbou na cíle v Sýrii.


Přečtěte si: Izraelské letouny útočily na syrskou armádu, reagovaly na palbu na Golany


Příměří, které dojednaly minulý týden Rusko s USA, stanice CNN charakterizuje jako velmi křehké. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) je dnes klid zbraní dodržován, avšak místní koordinační výbory, které sledují situaci přímo ze Sýrie, nikoli z exilu jako SOHR, tvrdí, že z Halabu byla slyšet střelba. Také státní syrské sdělovací prostředky uvedly, že povstalci v Halabu příměří porušují.

Příměří má v první fázi podle dohody trvat 48 hodin a pak má být prodlužováno. Syrská armáda v pondělí oznámila, že klid zbraní potrvá sedm dní.


Čtěte také:

Syrská armáda prý v Halabu pokračuje v útocích, příměří navzdory

Američané s Rusy vytvoří koordinační středisko pro nálety v Sýrii

Do Sýrie se vrací polygamie. Muži padli nebo odešli

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web