Sever Itálie dusí smog, radnice omezily automobilovou dopravu | E15.cz

Sever Itálie dusí smog, radnice omezily automobilovou dopravu

Sever Itálie dusí smog, radnice omezily automobilovou dopravu
Smog
• 
ZDROJ: Archiv

ČTK

Velká města na severu Itálie trápí smog, radnice kvůli tomu výrazně omezily automobilovou dopravu. Do centra Říma proto dnes smí v dopravní špičce zajíždět jen auta s lichými poznávacími značkami, v Miláně nesmí až do středy soukromé automobily v době mezi 10:00 a 16:00 SEČ vyjíždět vůbec. O dalším postupu rozhodne krizový štáb ve středu, rozhodl ministr životního prostředí Gian Luca Galletti.

O drastickém omezení dopravy rozhodly italské úřady už minulý týden kvůli trvale zhoršené kvalitě ovzduší. Ve velkých městech překračují naměřené hodnoty polétavého prachu v ovzduší limity, a to i vzhledem k počasí. V Itálii je totiž v posledních dnech slunečno, bezvětří a nepadají žádné srážky.

Římská radnice prozatím stanovila omezení dopravy na dva dny: dnes nesmějí v době mezi 7:30 a 12:30 SEČ a v době mezi 16:30 a 20:30 SEČ vyjíždět auta s lichými poznávacími značkami, v úterý pak bude totéž omezení platit pro sudé SPZ. V Miláně nesmějí ode dneška do středy lidé během dne šest hodin soukromými auty jezdit vůbec. Radnice se kromě toho snaží obyvatele motivovat k většímu využívání městské hromadné dopravy. Například v Římě nyní platí obyčejná jízdenka po celý den, výrazné slevy jízdného zavedly i dopravní podniky v Miláně a Turíně.

Ve čtyřech největších italských městech - Římě, Miláně, Neapoli a Turíně - už bylo limitní množství 50 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový překročeno letos vícekrát než v povolených 35 dnech. Podle meteorologů by se ale situace mohla brzy zlepšit, protože během týdne Itálii čeká změna počasí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!