Silvestrovské násilí na ženách rozděluje německou veřejnost

Po první vlně divokých reakcí na novoroční řádění násilnických skupin běženců se v Německu už začínají prosazovat střízlivější hlasy.

Oslavy konce roku před kolínským nádražím, kde došlo k sexuálním útokům
12.1.2016 7:28   |  

Muži, kteří v Kolíně nad Rýnem napadali během silvestrovské noci ženy, jsou „téměř výhradně“ uprchlíci, potvrdil včera ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. Zároveň přiznal, že se německá policie dopustila „závažných pochybení“ tím, že nepožádala o posily a poté o incidentu podala zkreslené informace.

Mezi devatenácti podezřelými je deset žadatelů o azyl, ostatní jsou v Německu nejspíš nelegálně. „Pachatelé jsou ze severní Afriky a z arabského světa,“ dodal. Silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem vyvolaly mezi Němci pobouření a kritiku vstřícné imigrační politiky kancléřky Angely Merkelové. O víkendu protestovali v ulicích města odpůrci migrace, ale i lidé varující před plošným odsuzováním lidí podle barvy jejich pleti. Došlo k několika útokům na přistěhovalce.

Kolínský deník Express uvedl, že za nedělními útoky stojí motorkáři, fotbaloví výtržníci a vyhazovači, kteří se na Facebooku dohodli na „vyčištění“ centra města.

Nabízí se otázka, proč je většina německé veřejnosti tak lhostejná k sexuálnímu násilí – s výjimkou pachatelů neněmeckého vzhledu

Horké hlavy se snaží zchladit řada německých i jiných politiků. „Skutečnost, že za většinu silvestrovských násilností v Kolíně nad Rýnem mají na svědomí cizinci, nelze nechat bez povšimnutí, ale stejně tak nesmí vést k všeobecné podezřívavosti vůči všem uprchlíkům,“ řekl včera německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Zároveň prohlásil, že je třeba bezokladně zpřísnit legislativu a zajistit potrestání takových činů.

Přední komentátor německého listu Der Spiegel Sascha Lobo upozorňuje, že náhlý zájem o práva žen je u mnohých jen předstíraný a slouží jako záminka k legitimizaci rasismu. „Trivializace sexuálního násilí je ve společnosti a kultuře všudypřítomná a hluboce zakořeněná – i v té německé,“ míní Lobo.

„Kolínské události by měly vést k zamyšlení, proč je většina německé veřejnosti tak šokující měrou lhostejná k sexuálnímu násilí – s výjimkou pachatelů severoafrického či arabského vzhledu.“


Čtěte také:

Německá CDU chce zpřísnit imigrační zákony. Kolín prý vše změnil

Němečtí ministři po sexuálních útocích: Zjednodušíme vyhošťování zločinců

Merkelová: Počty přicházejících migrantů snížíme

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web