Síly bývalého prezidenta Pobřeží slonoviny napadly sídlo vítěze voleb

10.4.2011 16:22   |  

aktualizováno Vojáci bývalého prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba dnes opětovaly útoky vojsk Alassaneho Ouattary, když ostřelovaly abidžanský hotel, ve kterém je vítěz prezidentských voleb ubytován. Informovala o tom agentura Reuters. Gbagbův mluvčí útok popřel.

Podle mluvčího OSN v Abidžanu Hamadouna Toureho byly rakety na hotel vypáleny z rezidence bývalého prezidenta. Dodal, že při útoku byl zraněn člen jednotek OSN.

Mluvčí bývalého prezidenta Ahoua Don Mello odmítl, že by se Gbagbovi ozbrojenci na útoku podíleli. „Prezident Gbagbo vyzývá k boji proti bombardování a proti akcím francouzské armády. Po barbarském útoku povstalců podporovaných OSN a (francouzskou) jednotkou Licorne dáváme své jednotky znovu dohromady,“ dodal.

Jak uvedla analytička Lydie Boka ze společnosti StrategiCo, jednotky bývalého prezidenta se pravděpodobně chystají na brzký finální střet s Outtarovou armádou a tento výrok Gbagbova mluvčího je měl povzbudit, jelikož každým dnem z jeho vojsk dezertují další bojovníci.

Spojené státy uvedly, že útok na Ouattarův hotel ukazuje, že jednání o svém odstoupení z prezidentského postu, která tento týden Gbagbo vedl se zástupci OSN a Francie, byla pouze hrou o čas, aby mohl Gbagbo přezbrojit své vojáky.

Podle Reuters došlo k mírnému utišení bojů, kterého dosud ukrývající se obyvatelé města využili, aby doplnili nezbytné zásoby potravin a dalších potřeb.

Gbagbo, který Pobřeží slonoviny vládne od roku 2000, je nyní chráněn asi tisícovkou mužů. Po loňských listopadových volbách, které vyhrál jeho oponent Alassane Ouattara, odmítl odstoupit. Volby uznali za platné i pozorovatelé OSN.

Mezinárodní organizace Human Rights Watch ve své zprávě obvinila síly obou znepřátelených táborů, že se na západě Pobřeží slonoviny dopustily masakrů. Prohlásila, že má nové důkazy o ukrutnostech, které již kritizovala OSN. Organizace vyzvala Ouattaru, aby vyšetřil a potrestal násilnosti, jichž se dopustily jak jeho vojska, tak armáda jeho odpůrce Gbagba. Od listopadových voleb přišlo v Pobřeží slonoviny o život skoro 500 lidí a více než milion obyvatel musel opustit své domovy.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web