Slováci se naštvali, kvůli Gorile žádají odchod řady politiků a odklad voleb | E15.cz

Slováci se naštvali, kvůli Gorile žádají odchod řady politiků a odklad voleb

Slováci se naštvali, kvůli Gorile žádají odchod řady politiků a odklad voleb
Slovensko (ilustační foto)
• 
ZDROJ: E15

Pavla Palaščáková

Slovenská média, obviňovaná z toho, že dlouho nechávala kauzu Gorila bez povšimnutí, více než měsíc nepíší téměř o ničem jiném. Vyburcovala tím k činu i Slováky, kteří v současnosti organizují protesty ve všech větších městech, a kladou si řadu požadavků. Přejí si odvolání Mikuláše Dzurindy, Ivana Mikloše a Rudolfa Chmela z vládních postů.

Nespokojení Slováci žádají i odklad předčasných březnových voleb na září. V nich by pak neměl kandidovat nikdo, spojený se skandálem údajných odposlechů rozhovorů politiků s byznysmeny.

Demonstrace se tento týden mají uskutečnit v sedmi městech, účast přislíbilo na 20 tisíc lidí. „Gorilí“ protesty organizuje zhruba desítka různorodých osob, zřejmě bez podobných zkušeností, zato s velkými ambicemi. „Žádáme vládu a její ministry, aby odvolali všechny nominanty státu, zmíněné ve spise Gorila, z představenstev a dozorčích rad,“ uvedla jedna z organizátorek. Opustit svá místa by podle ní mělo i celé vedení parlamentu. Mezi další požadavky patří i zákaz nakládaní podezřelých s jejich majetky do ukončení vyšetřování.

„Nezdá se, že jde o nějaký cílený protest, ale spíše o chaotické požadavky nonkonformní mládeže na zavedenou politickou scénu,“ řekl deníku E15 politolog Michal Horský. I když si nemyslí, že žádosti demonstrantů projdou, protesty podle něj mohou mít psychologický dopad na předvolební boj i výsledek hlasování.

Slovenská „Gorila“ může pomoci novým stranám

Působí to na mě tak, že jde o kampaň mimoparlamentních stran, míní Horský. Upozorňuje i na to, že Slováci si musí začít zvykat na jev, který se v okolních zemích objevil už dříve – že do předvolebního boje vstupují důstojníci tajných služeb. „Volič se s tím bude muset nějak vypořádat,“ dodal.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!