Slovensko pošle policisty do Makedonie a Slovinska

Slovensko vyšle policejní jednotky do Makedonie a Slovinska, kde budou v únoru pomáhat při ostraze hranic v souvislosti s přílivem migrantů. Vyplývá to z materiálů slovenského ministerstva vnitra, které projednala vláda premiéra Roberta Fica.

Slovenská policie
13.1.2016 12:47   |  

Do Makedonie pošle Bratislava 25 policistů s vozidly. Nasazeni budou zejména na makedonsko-řecké hranici ve společných hlídkách s českými a maďarskými kolegy. Jejích úkolem bude pomáhat při zvládnutí přívalu migrantů, kteří procházejí přes Makedonii takzvanou balkánskou cestou do západní Evropy. V Makedonii by předběžně měli působit celý únor, v případě potřeby bude mise prodloužena.

Do Makedonie zamíří už v polovině ledna 25 českých policistů, kteří by tam měli pomáhat udržovat pořádek do konce února.

Nejméně do konce února

Dalších dvacet policistů vyšle Bratislava do Slovinska, kde loni v listopadu a prosinci stejný počet strážníků ze Slovenska pomáhal slovinským kolegům v hlídkování na vnější schengenské hranici volného pohybu osob. Také ve Slovinsku budou slovenští policisté nasazeni celý únor s možností prodloužení jejich mise.

Slovinsko začalo čelit náporu migrantů poté, co Maďarsko postavilo plot na hranici se Srbskem a uzavřelo i zelenou hranici s Chorvatskem.

Důraz na ochranu hranic

Levicová vláda slovenského premiéra Fica v migrační krizi opakovaně zdůrazňovala potřebu ochrany vnějších schengenských hranic a odmítla přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót. Loni Slovensko také vyslalo 50 policistů do Maďarska, kde pomáhali v ochraně maďarsko-srbské hranice, která je vnější hranicí EU.

Fico tento týden požádal představitele unie o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.


Čtěte také:

Slovensko nechce migranty přijímat ani dobrovolně, přispěje jen na ochranu hranic

Fico obvinil Kisku, že zlehčuje rizika migrační krize

Fico: Před migranty Slovensko chrání jen počasí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web