Slovenskou novinářku z Denníku N prý maďarští policisté zbili na hranici | E15.cz

Slovenskou novinářku z Denníku N prý maďarští policisté zbili na hranici

Slovenskou novinářku z Denníku N prý maďarští policisté zbili na hranici
Slovenská novinářka Timea Beck
• 
ZDROJ: Facebook

ČTK

Maďarští policisté při středečním zásahu proti uprchlíkům na hranici se Srbskem zbili a následně zadrželi zahraniční novináře. Byla mezi nimi i reportérka slovenského listu Denník N, napsal dnes tento list. Maďarská policie nařčení ze zbití novinářů odmítla.

„Všechno se stalo, když jsme se skupinou novinářů sledovali, jak se masa uprchlíků snaží dostat na maďarskou stranu přes plot. Pomáhala jsem vstát jedné rodině ze země, když mě strhli policisté, začali mě bít obuškem, svázali mi ruce a hodili mě na zem,“ popsala zákrok policistů reportérka Denníku N Tímea Becková.

Podle listu byla Becková obviněna z nelegálního překročení hranic a noc na dnešek strávila na policii. Spolu s ní prý maďarští policisté vyslýchali i další zahraniční novináře.

„Se mnou i jednoho polského a australského novináře. Tomu Polákovi strašně krvácela hlava, ztratil asi půl litru krve,“ uvedla novinářka. Tvrdí, že ji policisté vulgárně nadávali, strhli ji na maďarskou stranu hranice a pak ji několik hodin vyslýchali.

Timea Beck v cele na fotografii polského kolegy

Slovenskou novinářku po výslechu převezli do Segedínu, kde ji do rána zadržovali, než byla propuštěna, uvedl server sme.sk. Policie tři žurnalisty stíhá na svobodě.

„Fyzický útok na slovenskou novinářku při výkonu její profese je i navzdory tlaku, kterému jsou místní bezpečnostní složky vystaveny, nepřijatelný,“ odsoudil incident mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano. Slovensko požádalo maďarskou velvyslankyni o vysvětlení.

Zmocněnkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová vyzvala Maďarsko, aby přestalo novináře „ohrožovat a bránit jim v práci“. Počínání maďarské policie označila za „naprosto nepřijatelné“.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács označil počínání policie za „přiměřenou reakci na útok ozbrojených migrantů“.

Není to poprvé

Již ve středu srbská televizní stanice RTS informovala, že maďarští policisté vybavení obušky zbili tři srbské novináře, kteří na hranici s Maďarskem natáčeli reportáže o uprchlické krizi.

Policisté prý v jednu chvíli natlačili kameramana na zeď, mlátili ho do hlavy a do zad obuškem a rozbili mu kameru. Podobně zasáhli proti zvukaři, reportérka zase utrpěla zranění ruky. Všichni tři byli odvezeni do nedaleké nemocnice.

Raději dvojnásobek Syřanů než Východoevropany, řekl starosta Duisburgu

„Policie nikoho nezbila, policie v souladu s platnými právními normami v potřebné a přiměřené míře uplatnila donucovací prostředky vůči členům agresivní skupiny, která průběžně útočila na státní hranici, na vnější hranice Evropské unie a na policisty prostředky schopnými usmrcení lidského života a způsobení těžkých zranění,“ uvedlo policejní velitelství v prohlášení. Novináři prý neuposlechli policejních výstrah a pobývali na místě zásahu na vlastní zodpovědnost.

Maďarská policie ve středu použila slzný plyn a vodní děla proti stovkám migrantů, kteří na hranici se Srbskem pronikli skrz plot z ostnatého drátu a snažili se dostat do Maďarska.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!