Solární letoun dolétl do Kalifornie, silný vítr zpozdil přistání | E15.cz

Solární letoun dolétl do Kalifornie, silný vítr zpozdil přistání

Solární letoun dolétl do Kalifornie, silný vítr zpozdil přistání
letadlo na solární pohon SI2 týmu Solar Impuls, které se pokusí obletět planetu
• 
ZDROJ: Solar Impulse | Rezo.ch

ČTK

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 úspěšně doletěl do Kalifornie, kde úspěšně po vyčkávání na příznivé povětrnostní podmínky přistál. Stroj na cestě kolem světa dokončil tři dny trvající devátou etapu zahájenou na Havaji.

Švýcarský pilot Bertrand Piccard dolétl po absolvování přibližně 4000 kilometrů do oblasti města San Francisco, kde několikrát přeletěl nad proslulým mostem Golden Gate. V rozhovoru s BBC přímo z paluby stroje si posteskl, že etapa netrvala o něco déle než tři dny a noci, a obdivoval krásu výhledů na sanfranciský záliv.

Piccard a jeho krajan André Borschberg zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a do loňského června absolvovali osm etap. Při té poslední, během letu z Japonska na Havaj, se po přehřátí zničily baterie. Právě tato pět dní a nocí trvající téměř 9000 kilometrů dlouhá etapa se zapsala mezi rekordy jako nejdelší nepřetržitý sólový přelet.

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!